20 marca 2002 r.
Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawstwa i Praworządności oraz Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych, podczas którego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł. Rozpatrywana nowelizacja sejmowa była pilnym projektem rządowym. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych został upoważniony minister finansów. W posiedzeniu połączonych komisji wziął udział główny inspektor informacji finansowej Jacek Uczkiewicz.
Ustawa nowelizowana, uchwalona 16 listopada 2000 roku, stworzyła podstawy systemu prawno-organizacyjnego, zapobiegającego "praniu brudnych pieniędzy" w polskim systemie finansowym. Powołanie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej jako organu administracji rządowej miało zapewnić realizację celu ustawy. Praktyka działania generalnego inspektora oraz kilkumiesięczny okres obowiązywania ustawy wykazały konieczność jej znowelizowania.
W ustawie sejmowej przewidziano przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązku rejestracji transakcji gotówkowych i bezgotówkowych o wartości powyżej 10 000 euro z 1 lipca br. na 1 lipca 2004 roku. Nowelizacja ma na celu stworzenie generalnemu inspektorowi informacji finansowej warunków oraz instytucji finansowych do należytego przygotowania się do realizacji ustawy.
W wyniku dyskusji i głosowania senatorowie zdecydowali o poparciu rozwiązań przyjętych przez Sejm. Postanowiono, że stanowisko połączonych komisji w sprawie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł zarekomenduje Izbie senator Mieczysław Mietła.
Podczas posiedzenia połączonych komisji przystąpiono następnie do pierwszego czytania inicjatywy ustawodawczej Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych - projektu uchwały Senatu w sprawie podatku VAT w budownictwie. W imieniu komisji projektowaną uchwałę przedstawiła senator Genowefa Ferenc.
Rozpatrywana uchwała zawiera apel do rządu o renegocjację stanowiska podjętego w 1999 r. w negocjacjach przedakcesyjnych z Komisją Europejską, zobowiązującego stronę polską do przyjęcia 22-procentowej stawki podatku VAT z chwilą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.W wyniku dyskusji ustalono, że komisje będą kontynuować prace nad zgłoszonym projektem uchwały.