30 stycznia 2002 r.
Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych przyjęto opinię dla Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w sprawie ustawy o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz zmianie niektórych ustaw.
Przed wypracowaniem opinii senatorowie wysłuchali wiceministra finansów Andrzeja Raczki, wiceministra pracy i polityki społecznej Krzysztofa Patery, wiceministra infrastruktury Andrzeja Piłata oraz posła Andrzeja Brachmańskiego. Ponadto zapoznano się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W przyjętej opinii zaproponowano wprowadzenie następujących poprawek do omawianej nowelizacji sejmowej:
"2a) środki pochodzące z kredytowej pomocy zagranicznej przeznaczone na realizację zadań przez Agencję,".
Do ich przedstawienia upoważniono senatora Franciszka Bobrowskiego.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych przystąpiono do rozpatrywania u
stawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o zmianie ustawy o Policji oraz o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń. Rozwiązania proponowane w nowelizacji przedstawiła wiceminister finansów Irena Ożóg, która następnie odpowiadała na pytania senatorów.Ustawa sejmowa wprowadza m.in. podatek akcyzowy od energii elektrycznej w wysokości 2 gr za kWh, zakłada także podwyższenie niektórych stawek VAT, w tym z obecnych 7 do 12% VAT na niektóre artykuły dziecięce (łyżwy, narty, sanki, obuwie z łyżwami, rowery i pojazdy dziecięce, urządzenia z drewna do ogródków dziecięcych, zabawki i gry towarzyskie oraz meble dla dzieci). Stawka 7% będzie nadal obowiązywała na pozostałe towary dla dzieci: wózki dziecięce, wyroby dla niemowląt, okrycia, ubiory, bieliznę
osobistą dla dzieci do 11 lat, tornistry, pomoce naukowe, artykuły szkolne.Ustawa zakłada też, że 22-procentowym podatkiem VAT objęte zostaną usługi polegające na udzieleniu licencji i sublicencji. Podwyższono również z 3 do 22% stawki VAT na meble klasyfikowane dotąd jako rękodzieło ludowe i artystyczne. Z 7 do 22% wzrasta VAT na opony naprawiane i bieżnikowane oraz na usługi związane z bieżnikowaniem i wulkanizacją opon oraz dętek. Nowela ogranicza też odliczanie podatku VAT od podatku od oleju napędowe
go oraz gazu zużywanego przez samochody osobowe oraz inne o ładowności do 500 kg. Z akcyzy zwolniono paliwa silnikowe na bazie olejów roślinnych produkcji krajowej.Nowela rozszerzyła również podstawę opodatkowania w wypadku świadczenia przez biura turystyczne usług na rzecz podmiotów mających miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą z kwoty prowizji na całą wartość świadczonej usługi.
Nowela, z wyjątkiem niektórych przepisów, zacznie obowiązywać 14 dni po ogłoszeniu, a zaproponowane w niej zmiany są częścią pakietu okołobudżetowego.
Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła kontynuować rozpatrywanie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym na kolejnym posiedzeniu, 6 lutego br.