18 grudnia 2001 r.

Senatorowie z Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych zebrali się w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustaw: o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, Prawo energetyczne, o partiach politycznych, o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych, o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej, Prawo telekomunikacyjne, o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe", o spółdzielniach mieszkaniowych, o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2001-2006 oraz o uchyleniu ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych i wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Podczas posiedzenia najważniejsze uregulowania przyjęte w ustawie omówiła wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner. Nowelizacja sejmowa, jedna z 17 ustaw okołobudżetowych zmniejszających przyszłoroczne wydatki, ogranicza wydatki m.in. na partie polityczne, modernizację armii i drogi.

W dyskusji senator Andrzej Wielowieyski zaproponował skreślenie artykułu dotyczącego ograniczeń w finansowaniu partii politycznych. Wniosek ten nie uzyskał w głosowaniu poparcia większości komisji. Podczas posiedzenia plenarnego swój wniosek postanowiła zgłosić mniejszość.

Większość Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem nowelizacji sejmowej bez poprawek. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Genowefa Ferenc.

W dyskusji kontrowersji nie wywołała natomiast ustawa o zmianie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz zmianie niektórych ustaw.

Po wysłuchaniu wiceminister finansów H. Wasilewskiej-Trenkner oraz opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu postanowiono zarekomendować Senatowi przyjęcie nowelizacji bez poprawek. Na sprawozdawcę komisja wybrała senatora Władysława Mańkuta.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzono ponadto ustawę o zmianie ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych ustaw.

W tej części posiedzenia wziął udział przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki, wicedyrektor Departamentu Kontroli Eksportu Janusz Kostrzewa.

W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem nowelizacji sejmowej bez poprawek. Postanowiono, że w imieniu komisji podczas posiedzenia plenarnego głos zabierze senator Bernard Drzęźla.