28 listopada 2001 r.
Senatorowie z Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz innych ustaw.
Podstawowe założenia ustawy sejmowej przedstawiła wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
Sejm zamroził na tegorocznym poziomie wynagrodzenia osób objętych ustawą o tzw. erce i obniżył podstawę naliczania płac zarządu Narodowego Banku Polskiego i członków Rady Polityki Pieniężnej. Teraz ma być ona taka sama jak dla innych zajmujących kierownicze stanowiska w administracji państwowej. W tym roku było to 1608 zł. Dla prezesa i wiceprezesa NBP i członków RPP podstawą bazową było do tej pory średnie wynagrodzenie w sektorze bankowym, czyli 3400 zł. W związku ze zmianą podstawy wynagrodzenia prezydent będzie musiał wydać nowe rozporządzenie w tej sprawie, w którym określi wielkość mnożnika kwoty bazowej.
W dyskusji rozpatrywana ustawa nie wzbudziła kontrowersji i w głosowaniu, na wniosek senator Genowefy Ferenc, Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do nowelizacji sejmowej. Ustalono, że jej przyjęcie bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Bogusław Mąsior.