Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny z 1. posiedzenia

Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych

w dniu 26 października 2001 r.

Porządek obrad

1. Wybór kandydata na przewodniczącego Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych.

(Początek posiedzenia o godzinie 10 minut 33)

(Posiedzeniu przewodniczy wicemarszałek Ryszard Jarzembowski)

Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski:

Dzisiejszy porządek obrad zawiera tylko jeden punkt: wybór kandydata na przewodniczącego Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych. Od państwa oczywiście zależy, czy zostanie on w tej postaci zatwierdzony, czy też zostanie poszerzony.

Kto chciałby zabrać głos w sprawie porządku obrad? Nie widzę chętnych.

Uznaję zatem, że komisja zatwierdziła ten jednopunktowy porządek obrad i będziemy dziś wybierać kandydata na przewodniczącego Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych.

Podkreślam: chodzi o kandydata, przewodniczącego bowiem wybiera, jak wiadomo, Senat in gremio na posiedzeniu plenarnym.

Przypominam także, że zgodnie z przepisami Regulaminu Senatu głosowania personalne są tajne i odbywają się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania. Uchwały komisji zapadają większością głosów przy obecności co najmniej 1/3 członków komisji.

Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych liczy trzynastu członków. Stwierdzam, że mamy kworum, co wystarcza do przeprowadzenia tego głosowania.

Bardzo proszę o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych. Czy ktoś chciałby zabrać głos w tej sprawie?

Zgłasza się pan senator Adam Graczyński.

Senator Adam Graczyński:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Chciałbym zaproponować jako kandydata na przewodniczącego Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych pana senatora Jerzego Markowskiego doktora nauk technicznych.

Pan senator ma pięćdziesiąt dwa lata. W czasie swojej długiej kariery zawodowej pełnił wiele funkcji w przemyśle, pracował w górnictwie, zajmując coraz wyższe stanowiska w zakładach górniczych, był też dyrektorem kopalni "Budryk".

Pracował również w administracji centralnej, a mianowicie był sekretarzem stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu oraz podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. W czasie pracy zawodowej zdobywał niezbędne doświadczenie zarówno w obszarze techniki, jak też przede wszystkim w dziedzinie ekonomii i finansów.

W poprzedniej kadencji Senatu był członkiem Komisji Gospodarki Narodowej oraz Nadzwyczajnej Komisji Integracji Europejskiej, co pozwoliło mu znakomicie poznać mechanizm i zasady pracy Senatu.

Pan senator Markowski jest ekspertem Banku Światowego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, co świadczy o tym, że również instytucje zagraniczne doceniają wiedzę i umiejętności pana senatora.

W związku z tym uważam, że zgłoszona przeze mnie kandydatura w pełni zasługuje na poparcie Wysokiej Komisji. Dziękuję uprzejmie.

Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski:

Dziękuję bardzo.

Czy są inne kandydatury? Nie ma zgłoszeń. Dziękuję bardzo.

Stwierdzam zatem, że została zgłoszona kandydatura pana senatora Jerzego Markowskiego na kandydata na przewodniczącego Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych.

Czy pan senator Jerzy Markowski zgadza się kandydować?

Senator Jerzy Markowski:

Tak.

Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski:

Dziękuję bardzo.

Bardzo proszę o zgłoszenie się trzech senatorów do komisji skrutacyjnej.

Proszę bardzo, proszę bardzo... Jeszcze jedna osoba. Dziękuję bardzo.

Bardzo proszę kolegów senatorów, którzy zgłosili się do komisji skrutacyjnej, o zebranie się i rozpoczęcie procedury.

Ogłaszam kilkuminutową przerwę.

(Przerwa w obradach)

Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski:

Wznawiam obrady.

Bardzo proszę panów senatorów z komisji skrutacyjnej o rozdanie kart do głosowania.

Jak państwo widzą, na każdej karcie są trzy kratki dające możliwość głosowania "za", "przeciw" albo wstrzymania się od głosu. Przypominam także, że znak "x" świadczy o oddaniu głosu na konkretną osobę, w tym wypadku na Jerzego Markowskiego. Myślę, że nie będzie kart nieprawidłowo wypełnionych.

(Głos z sali: Tak, ale ktoś wyszedł z sali.)

Mamy kworum, które umożliwia wybór, nie ma problemu.

Bardzo proszę panów senatorów z komisji skrutacyjnej o przyjmowanie głosów, a państwa bardzo proszę o wrzucanie kart do urny.

Po przeprowadzeniu głosowania ogłoszę przerwę, żeby dać czas na policzenie głosów i sporządzenie protokołu.

(Głos z sali: Nie, nie ma potrzeby, Panie Marszałku.)

Nawet jednak 7/10 sekundy to jest pewien czas, a co najmniej tyle potrzeba, żeby stwierdzić, jaką liczbę głosów otrzymał kandydat.

Jest pani senator Janowska, bardzo proszę głosować.

Czy wszyscy państwo - pytam z powodów formalnych - otrzymali karty do głosowania i czy wszyscy państwo oddali już głos? Nie ma uwag.

Zarządzam więc przerwę i bardzo proszę komisję skrutacyjną o dokonanie stosownych czynności.

(Przerwa w obradach)

Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski:

Wznawiam obrady.

Pozwólcie państwo, że odczytam protokół tajnego głosowania w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych.

W głosowaniu tajnym nad wyborem senatora Jerzego Markowskiego na kandydata na przewodniczącego komisji oddano 10 głosów. Wszystkie głosy były ważne. Powołani przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania senatorowie: Mieczysław Mietła, Tadeusz Wnuk i Bernard Drzęźla stwierdzają, że za wyborem senatora Jerzego Markowskiego głosowało 8 senatorów, nikt nie był przeciw, 2 senatorów wstrzymało się od głosu. W związku z tymi wynikami stwierdzamy - pisze komisja skrutacyjna - że Jerzy Markowski został kandydatem na przewodniczącego Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych.

I tutaj następują podpisy. (Oklaski)

Gratuluję. Dziękuję bardzo.

W ten sposób porządek obrad został wyczerpany.

Protokół tego posiedzenia będzie sporządzony w trybie nakazanym przez przepisy. Będzie można wnieść do niego zastrzeżenia. Jeżeli zastrzeżeń nie będzie, protokół zostanie przyjęty.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych. Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 10 minut 48)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.