U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 22 lipca 2005 r.

w sprawie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 8 lipca 2005 r. ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

po art. 5 dodaje się art. 5a w brzmieniu:

"Art. 5a. Koszty mediacji nie stanowią wydatków.";

2)

w art. 41 w ust. 1 wyrazy "200 złotych" zastępuje się wyrazami "300 złotych";

3)

w art. 67 w pkt 1 wyraz "udzielenia" zastępuje się wyrazem "udzielenie";

4)

w art. 95 w ust. 1 po pkt 3 dodaje się pkt 3a w brzmieniu:

"3a) przedsiębiorca dochodzący w postępowaniu nakazowym należności zapłaty świadczenia pieniężnego lub odsetek w transakcjach handlowych określonych w ustawie z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. Nr 139, poz. 1323);";

5)

w art. 102 skreśla się ust. 2 i oznaczenie ust. 1;

6)

w art. 125 w pkt 9:

a) w zdaniu wstępnym wyrazy "art. 117- 124" zastępuje się wyrazami "art. 117, 119-124",

b) skreśla się art. 118.

WICEMARSZAŁEK SENATU

Ryszard JARZEMBOWSKI


Uzasadnienie

Przyjmując poprawkę nr 1, polegającą na dodaniu przepisu, zgodnie z którym koszty mediacji nie będą stanowiły wydatków, Senat stanął na stanowisku, iż w nowej ustawie o kosztach sądowych należy kontynuować dopiero co uchwalone rozwiązania, związane z regulacją mediacji w Kodeksie postępowania cywilnego.

Podwyższając wysokość opłaty w poprawce nr 2, Senat uznał, iż przyjęta przez Sejm stawka pokrywa zaledwie część kosztów związanych z prowadzeniem ksiąg wieczystych.

Poprawka nr 3 ma charakter językowy.

Poprawka nr 4 powoduje, że przedsiębiorca dochodzący należności w postępowaniu nakazowym na podstawie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych będzie zwolniony od kosztów sądowych. Zdaniem Senatu należy utrzymać to obligatoryjne zwolnienie od kosztów sądowych, ponieważ służy ono przede wszystkim słabszym ekonomicznie, drobnym przedsiębiorcom zagrożonym utratą płynności.

Zdaniem Senatu, należy utrzymać także dotychczasowe zasady fakultatywnego zwalniania od kosztów sądowych osób prawnych i dlatego przyjęto poprawkę nr 5 skreślającą przepis warunkujący zwolnienie od kosztów sądowych wszczęciem postępowania naprawczego, złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości lub rozpoczęciem postępowania likwidacyjnego.

Poprawka nr 6 ma charakter porządkowy i skreśla treść art. 118 Kpc, ponieważ nadana przez Sejm treść przepisu nie różni się od obecnie obowiązującej.