U C H W A Ł A
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 22 lipca 2005 r.
w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw
Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 30 czerwca 2005 r. ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:
1) |
w art. 1 w pkt 19 w lit. a, w § 11 wyrazy "ustawy niezgodnej" zastępuje się wyrazami "ustawy, rozporządzenia Rady Ministrów lub rozporządzenia innego organu konstytucyjnie do tego powołanego, niezgodnych"; |
2) |
w art. 1 w pkt 19 w lit. a, w § 11 po wyrazach "tytułem egzekucyjnym" dodaje się wyrazy "ze środków utworzonej w ramach budżetu państwa rezerwy celowej"; |
3) |
w art. 1 w pkt 19 w lit. b, w § 2 wyrazy "rachunku bankowego ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa" zastępuje się wyrazami "rachunków bankowych służących do obsługi centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa". |
WICEMARSZAŁEK SENATU
Ryszard JARZEMBOWSKI
UZASADNIENIE
Senat, rozpatrując ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, postanowił wprowadzić do jej tekstu 3 poprawki.
W przekonaniu Senatu konieczne było uzupełnienie przepisu art. 1060 § 11 kpc, poprzez wyczerpujące określenie zakresu spraw związanych z tzw. deliktem normatywnym. Przepis ten nie korespondował z treścią art. 67 § 3, który określa zasady reprezentacji procesowej Skarbu Państwa w procesach o naprawienie szkody wyrządzonej bezprawiem legislacyjnym. Poprawka nr 1 odwzorowuje treść art. 67 § 3, a tym samym uwzględnia sytuacje, w których postępowanie sądowe, a następnie egzekucyjne będzie następstwem wydania bądź niewydania rozporządzenia Rady Ministrów lub rozporządzenia innego organu konstytucyjnie do tego powołanego.
Poprawka nr 2 przesądza, że tytuły egzekucyjne, zasądzające odszkodowania za bezprawie legislacyjne, będą realizowane z rezerwy celowej utworzonej w ramach budżetu państwa. W myśl poprawki nr 3 egzekucja będzie prowadzona z rachunków bankowych służących do obsługi centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa.
Senat stanął na stanowisku, że powyższe rozwiązania zapewnią rzeczywiste rozstrzygnięcie problemu efektywnego zaspokajania roszczeń zasądzonych z tytułu deliktu normatywnego.