U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 15 lipca 2005 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 30 czerwca 2005 r. ustawy o zmianie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 2 wyraz "średnik" zastępuje się wyrazem "przecinek";

2)

w art. 1 w pkt 3, w art. 4 wyraz "potwierdzony" zastępuje się wyrazem "stwierdzony";

3)

w art. 1 w pkt 3, w art. 4 po wyrazach "skazującym tę osobę" dodaje się wyrazy ", wyrokiem warunkowo umarzającym wobec niej postępowanie karne albo postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe, orzeczeniem o udzielenie tej osobie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności albo orzeczeniem sądu o umorzeniu przeciwko niej postępowania z powodu okoliczności wyłączającej ukaranie sprawcy";

4)

w art. 1 w pkt 5, w art. 7 w ust. 1 wyrazy "nie wyższą jednak niż 3%" zastępuje się wyrazami "nie wyższą jednak niż 10%";

5)

w art. 1 w pkt 8 w lit. a przed pierwszym tiret dodaje się tiret w brzmieniu:

"- lit. a otrzymuje brzmienie:

"a) art. 296, art. 297-306 oraz art. 308 Kodeksu karnego,",";

6)

w art. 1 w pkt 12, w art. 33:

  1. w ust. 1 wyraz "uczestniczy" zastępuje się wyrazem "występuje",
  2. w ust. 4 wyraz "uczestniczyć" zastępuje się wyrazem "występować";

7)

w art. 1 w pkt 12, w art. 33 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Podmiot zbiorowy może ustanowić obrońcę spośród radców prawnych lub adwokatów.".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Ryszard JARZEMBOWSKI


Uzasadnienie

W dniu 15 lipca 2005 r. Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Proponuje w niej przyjęcie siedmiu poprawek.

Istotną zmianę wnosi się poprawką nr 3, dotyczącą art. 4 nowelizowanej ustawy. Senat rozciąga podstawy odpowiedzialności podmiotu zbiorowego na te przypadki, gdy w stosunku do osoby fizycznej, której czyn jest podstawą odpowiedzialności podmiotu zbiorowego, wydano inne orzeczenie niż tylko wyrok skazujący, w którym stwierdza się jednak fakt popełnienia czynu zabronionego przez tę osobę. Jednocześnie należy dodać, że wynik postępowania prowadzonego przeciwko osobie fizycznej nie przesądza o odpowiedzialności podmiotu zbiorowego. Orzeczenia wskazane w art. 4 nie stanowią bowiem jedynej przesłanki odpowiedzialności podmiotu zbiorowego. Musi ona występować łącznie z przesłankami wymienionymi w art. 5 ustawy.

W drugiej ważnej zmianie, w poprawce oznaczonej nr 4, Senat uznał za wskazane podniesienie górnej granicy kary pieniężnej, jaką można nałożyć na podmiot zbiorowy, z trzech do dziesięciu procent rocznego przychodu osiągniętego przez ten podmiot. Senat uznał, że podmiot zbiorowy powinien ponosić dotkliwą odpowiedzialność za czyny osób fizycznych, które popełniły czyn zabroniony, w wyniku którego ten podmiot zbiorowy uzyskał lub mógł uzyskać korzyść majątkową lub niemajątkową. Senat uznał również, że tego typu kara powinna mieć walor odstraszający dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w nieuczciwy sposób.

Pozostałe poprawki mają charakter redakcyjny i doprecyzowujący.