U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 16 grudnia 2004 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektó re osoby prawne

 

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 3 grudnia 2004 r. ustawy o zmianie ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektó re osoby prawne, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 1, w art. 3 w ust. 2 po wyrazach "należy przez to rozumieć" dodaje się wyraz "odpowiednio";

2)

w art. 1 w pkt 5 w lit. a, w ust. 5 w zdaniu wstępnym wyraz "powiększenia" zastępuje się wyrazem "powiększenie";

3)

w art. 2 w pkt 1, w pkt 9a po wyrazach "należy przez to rozumieć" dodaje się wyraz "odpowiednio";

4)

w art. 2 dodaje się pkt 1a w brzmieniu:

"1a) w art. 7 w ust. 2 w pkt 3 lit. a otrzymuje brzmienie:

"a) finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego oraz mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców,";";

5)

dodaje się art. 2a w brzmieniu:

"Art. 2a. Do postępowań w sprawach objętych przepisami niniejszej ustawy, wszczętych, a niezakończonych przed dniem jej wejścia w życie, stosuje się przepisy ustaw wymienionych odpowiednio w art. 1 i 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.";

6)

dodaje się art. 2b w brzmieniu:

"Art. 2b. Do udzielonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy pomocy finansowej i innych świadczeń przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, a także gwarancji i poręczeń, na podstawie ustaw wymienionych odpowiednio w art. 1 i 2, stosuje się przepisy dotychczasowe.";

7)

skreśla się art. 3.

WICEMARSZAŁEK SENATU

Jolanta DANIELAK


UZASADNIENIE

W wyniku rozpatrzenia uchwalonej przez Sejm w dniu 3 grudnia 2004 r. ustawy o zmianie ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektó re osoby prawne Senat wprowadził do niej 7 poprawek.

Art. 1 pkt 1 i art. 2 pkt 1 ustawy wprowadzają zasadę, iż ilekroć w ustawach nowelizowanych jest mowa o mikroprzedsiębiorcy, małym lub średnim przedsiębiorcy, należy przez to rozumieć mikroprzedsiębiorcę, małego lub średniego przedsiębiorcę spełniającego warunki określone w załączniku I do rozporządzenia nr 70/2001/WE z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw. W celu sprecyzowania w/w definicji Senat uznał za stosowne, aby po wyrazach "należy przez to rozumieć" dodać wyraz "odpowiednio" (poprawki nr 1 i 3).

Art. 1 pkt 5 lit. a ustawy, w zakresie dotyczącym zdania wstępnego art. 6b ust. 5 ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, posługuje się sformułowaniem "Wsparcie udzielone podmiotowi, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3, przez Agencję, przeznaczone na powiększenia wyodrębnionego księgowo funduszu:". Zdaniem Senatu, z uwagi na konieczność zachowania poprawności językowej, przepis ten - tak jak to ma miejsce w aktualnym stanie prawnym - powinien posługiwać się sformułowaniem "przeznaczone na powiększenie". W związku z tym Izba uchwaliła poprawkę nr 2.

Zważywszy na to, iż art. 2 ustawy wprowadził w ustawie o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektó re osoby prawne zmiany w czterech przepisach w zakresie wprowadzenia do tej ustawy pojęcia mikroprzedsiębiorcy, małego i średniego przedsiębiorcy w rozumieniu rozporządzenia nr 70/2001/WE z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw, zasadne było dokonanie takiej samej zmiany w art. 7 ust. 2 pkt 3 lit. a, który stanowi jedynie o małych i średnich przedsiębiorcach (poprawka nr 4).

Ustawa nie zawiera unormowań dotyczących sposobu zakończenia postępowań będących w toku, tj. rozpoczętych w czasie obowiązywania aktualnych przepisów i niezakończonych do dnia ich zmiany na mocy ustawy. Zważywszy na fakt, iż zmiana zakresu podmiotowego ustaw nowelizowanych następuje dla celów udzielania pomocy publicznej, w związku z warunkami określonymi w załączniku I do rozporządzenia nr 70/2001/WE z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw, zasadny wydaje się być postulat, aby do postępowań tych były stosowane nowe przepisy (poprawka nr 5).

Mając na uwadze potrzebę należytego unormowania "spraw w toku" i respektowania postanowień już zawartych umów cywilnoprawnych w zakresie udzielania pomocy publicznej, Izba uchwaliła poprawkę nr 6, której treścią jest dodanie do ustawy przepisu przejściowego, zgodnie z którym do udzielonych przed dniem wejścia w życie ustawy pomocy finansowej i innych świadczeń przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, a także gwarancji i poręczeń, na podstawie ustaw nowelizowanych, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Art. 3 ustawy zachowuje w mocy dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 6a ust. 2 i art. 6b ust. 12 ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości do czasu wydania nowych przepisó w wykonawczych. Z uwagi na fakt, że rozporządzenia te nie zostały wydane, powołany przepis jest bezprzedmiotowy. Konieczne więc było wprowadzenie do ustawy poprawki nr 7.