U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 16 grudnia 2004 r.

w sprawie ustawy o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 3 grudnia 2004 r. ustawy o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 15 po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. Przy przyznawaniu uprawnień do emisji prowadzącemu instalację, uruchomioną po dniu wejścia w życie ustawy, uwzględnia się takie same relacje między wielkością emisji rzeczywistej a wielkością produkcji jak w dniu przekazania instalacji do eksploatacji. Zasada ta obowiązuje nie dłużej niż przez okres 15 lat od dnia przekazania instalacji do eksploatacji.";

2)

w art. 25 w ust. 3 w pkt 2 w zdaniu wstępnym oraz w art. 58 w ust. 3 w pkt 2 wyrazy "210 dni" zastępuje się wyrazami "7 miesięcy";

3)

w art. 30 w ust. 2 po wyrazach "dokonania przeniesienia" dodaje się wyrazy ", z zastrzeżeniem ust. 3";

4)

w art. 31 w ust. 3 w pkt 4 po wyrazach "tytułach prawnych" dodaje się wyraz "do";

5)

w art. 32 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Prowadzący likwidowaną instalację w ciągu 3 miesięcy od dnia zaprzestania w niej produkcji dokonuje rozliczenia z przyznanych uprawnień do emisji.";

6)

w art. 35 w ust. 2 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:

"Pozwoleń tych nie dołącza się, jeżeli zostały one wydane przez organ właściwy do wydania zezwolenia.";

7)

w art. 51 i 52 po wyrazach "art. 50 ust. 1" dodaje się wyrazy "i 2".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Jolanta DANIELAK


UZASADNIENIE

Senat, rozpatrując ustawę o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji, wprowadził do niej 7 poprawek.

Poprawka nr 1 jest wyrazem przekonania Senatu, że ustawowo należy określić zasady przydziału uprawnień do emisji na najbliższe 15 lat tym podmiotom, które prowadzą nowe instalacje. Ma to zapewnić przedsiębiorcom przydział uprawnień na przyszłe okresy rozliczeniowe na z góry ustalonym poziomie i gwarantować stabilną pracę. Zdaniem Izby rozwiązanie to będzie dotyczyło tylko takich inwestycji, które będą zastępowały istniejące instalacje nowszymi, bardziej proekologicznymi, o większej sprawności.

Poprawka nr 2 w miejsce terminu wyrażonego w dniach (210 dni) wprowadza termin określony w miesiącach (7 miesięcy). Senat proponuje te poprawkę ze względu na mogące się pojawić trudności z właściwym wyliczeniem terminu 210-dniowego.

Poprawka nr 6 zwalnia z obowiązku dołączania pozwoleń wydanych na podstawie ustawy - Prawo ochrony środowiska w przypadku, gdy zostały one wydane przez organ właściwy do wydania zezwolenia do emisji. Senat, przyjmując tę poprawkę, miał na uwadze zapobieganie formalizowaniu postepowania i gromadzeniu nadmiernych ilości dokumentów.

Pozostałe poprawki (nr 3, 4, 5 i 7) mają charakter precyzujący, redakcyjny bądź językowy i poprawiają czytelność ustawy.