U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 30 września 2004 r.

w sprawie ustawy o zasadach finansowania nauki

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 10 września 2004 r. ustawy o zasadach finansowania nauki, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. Wydatki na naukę finansowane przez Ministra ustala się w ustawie budżetowej w wysokości zapewniającej dojście Polski do poziomu wydatków wynikających ze Strategii Lizbońskiej.";

2)

w art. 10 w ust. 3 po wyrazach "w dzienniku urzędowym" dodaje się wyrazy "Ministra";

3)

w art. 16 w ust. 1 w pkt 4 wyrazy "o których mowa w art. 1 ust. 3" zastępuje się wyrazami "pochodzącymi z innych źródeł niż budżet państwa";

4)

w art. 27 w ust. 1 dodaje się zdanie drugie w brzmieniu:

"Obowiązki członka tej Komisji i Zespołu Odwoławczego można pełnić przez kolejne dwa okresy czteroletnie.";

5)

w art. 48 wyrazy "6 miesięcy" zastępuje się wyrazami "3 miesięcy".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Kazimierz KUTZ


UZASADNIENIE

Senat, rozpatrując ustawę o zasadach finansowania nauki, postanowił wprowadzić do jej tekstu 5 poprawek.

Poprawka nr 1 przewiduje, że wydatki na naukę będą corocznie ustalane w ustawie budżetowej w takiej wysokości, która zapewni dojście Polski do poziomu wydatków wynikających ze Strategii Lizbońskiej. Wobec niskiego udziału środków finansowych kierowanych z budżetu państwa na rozwój nauki Senat uznał za konieczne ustawowe określenie dolnego pułapu takich nakładów. W przekonaniu Senatu poprawka ta nawiązuje ponadto do uchwały podjętej przez Izbę w dniu 12 sierpnia 2004 roku w sprawie wspierania oraz wykorzystywania prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych w gospodarce oraz jest konsekwencją podniesionych w tej uchwale zagadnień.

Poprawka nr 2 ma charakter uściślający. Senat uznał, że przepis zawarty w art. 10 ust. 3 wymaga doprecyzowania poprzez wyraźne określenie rodzaju dziennika urzędowego, w którym będzie ogłaszany krajowy program ramowy.

Poprawka nr 3, dzięki wyeliminowaniu podwójnego odesłania, polepszy czytelność ustawy.

W intencji Senatu poprawka nr 4 usuwa wątpliwości interpretacyjne dotyczące dopuszczalnego czasu pełnienia obowiązków członka Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Nauki i Zespołu Odwoławczego. Propozycja Izby jednoznacznie określa, że obowiązki te będzie można pełnić przez dwa kolejne okresy wyborcze.

Senat postanowił zmienić termin wejścia w życie ustawy, aby umożliwić jednostkom naukowym jak najszybsze pozyskiwanie środków finansowych na nowych, korzystniejszych dla nich zasadach (poprawka nr 5).