U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 29 września 2004 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz ustawy - Kodeks karny wykonawczy

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 27 sierpnia 2004 r. ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz ustawy - Kodeks karny wykonawczy, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 3, w art. 611i w § 1 wyrazy "tranzytem drogą lotniczą" zastępuje się wyrazami "drogą powietrzną" oraz wyrazy "na ten tranzyt" zastępuje się wyrazami "na ten przewóz";

2)

w art. 1 w pkt 3, w art. 611i w § 1 wyrazy "niezwłocznie zwraca się do Trybunału o rozstrzygnięcie w przedmiocie wniosku" zastępuje się wyrazami "może zwrócić się do Trybunału o przekazanie wniosku";

3)

w art. 2, w § 2 wyrazy "podczas tranzytu drogą lotniczą lub nieprzewidzianej przerwy w tranzycie" zastępuje się wyrazami "podczas przewozu drogą powietrzną lub nieprzewidzianej przerwy w przewozie".

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


W dniu 29 września 2004 r. Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz ustawy - Kodeks karny wykonawczy.

Senat zadecydował o wprowadzeniu do ustawy 3 poprawek.

W poprawce nr 2 Senat proponuje by Minister Sprawiedliwości samodzielnie decydował, w których przypadkach nieprzewidzianego lądowania osoby przekazywanej Trybunałowi drogą powietrzną będzie występował do Trybunału o przesłanie wniosku o zezwolenie na przewóz tej osoby. W poprawce tej Senat wzoruje się na przepisie art. 89 ust. 3 lit. e Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego, który daje państwom - stronom swobodę decydowania w tych przypadkach.

Poprawką tą Senat zaznacza również, że zgodnie ze wskazanym wyżej przepisem Statutu, Trybunał nie podejmuje w tej kwestii żadnych rozstrzygnięć, jest bowiem obowiązany do przesłania wniosku o zezwolenie na przewóz w każdym przypadku przesłania wniosku przez państwo - stronę.

Poprawki nr 1 i 3 mają charakter redakcyjny i dostosowują terminologię ustawy do terminologii stosowanej w przepisach obowiązującego Kodeksu postępowania karnego.