UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 12 sierpnia 2004 r.
w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.
Na podstawie art. 118 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., Senat wnosi do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.
Jednocześnie upoważnia senatora Andrzeja Chronowskiego do reprezentowania stanowiska Senatu w dalszych pracach nad projektem.
WICEMARSZAŁEK SENATU
Kazimierz KUTZ
p r o j e k t
USTAWA
z dnia
o zmianie ustawy o rachunkowości
Art. 1.
W ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, z późn. zm.
1)) w art. 21 ust. 1a otrzymuje brzmienie:"1a. Można zaniechać zamieszczania na dowodzie danych, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, jeżeli wynika to z odrębnych przepisów lub techniki dokumentowania zapisów księgowych.".
Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie w po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
UZASADNIENIE
Niniejszy projekt jest efektem prac Senatu RP nad ustawą o zmianie ustawy o rachunkowości oraz zmianie ustawy biegłych rewidentach i ich samorządzie, uchwaloną przez Sejm w dniu 30 lipca 2004 r., podczas których pojawiła się potrzeba dokonania zmiany przepisów ustawy o rachunkowości nie objętych nowelizacją. Zmianę zaproponowała Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych. Skorzystała ona z uprawnienia określonego w § 69 ust. 1 Regulaminu Senatu RP.
Proponowana nowelizacja ustawy wynika z potrzeby dostosowania prawa bilansowego do przepisów o podatku od towarów i usług w zakresie zasad dokumentacji. Zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, które weszło w życie z dniem 1 maja 2004 r., spośród wymagań dotyczących faktury stwierdzającej dokonanie sprzedaży wyłączono - zgodnie z postanowieniami Szóstej Dyrektywy Rady Unii Europejskiej w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - obowiązek jej podpisywania.
Zaproponowana zmiana zapewni korelację przepisów ustawy o rachunkowości z przepisami dotyczącymi podatku VAT dopuszczając uznanie faktury VAT bez zamieszczanego na niej podpisu wystawcy oraz odbiorcy, za dowód księgowy do ujęcia w księgach rachunkowych. W świetle obecnie obowiązującego art. 21 ust. 1 pkt 5 i 1a takie podpisy są konieczne, aby faktura mogła być uznana za dowód księgowy.
Proponowane rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, gdyż prowadzi do uproszczenia zasad prowadzenia działalności gospodarczej.
Uprawnienia Senatu w zakresie wnoszenia poprawek nie pozwalały na rozwiązanie tego problemu w drodze poprawki do ustawy nowelizującej.
W trakcie prac nad ustawą zasięgnięto opinii partnerów społecznych: Polskiej Izby Ubezpieczeń, Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. Nie zgłaszają oni zastrzeżeń do proponowanej zmiany art. 21 ust. 1a ustawy o rachunkowości.
Projektowana ustawa nie pociąga za sobą skutków finansowych dla budżetu państwa.
Projektowana ustawa jest zgodna z prawem Unii Europejskiej.