U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 16 kwietnia 2004 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz niektórych innych ustaw

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 2 kwietnia 2004 r. ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz niektórych innych ustaw, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 2:

a) w art. 5 w ust. 1 skreśla się wyrazy ", z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1,",

b) art. 6 otrzymuje brzmienie:

"Art. 6. Prawo wybierania do rady gminy ma również obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania tej gminy.";

2)

w art. 1 skreśla się pkt 3;

3)

w art. 1 w pkt 13 skreśla się lit. c;

4)

w art. 1 w pkt 13 dodaje się lit. d w brzmieniu:

"d) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Na ustalenia rady gminy, o których mowa w ust. 2 i 2b, wyborcom w liczbie co najmniej 15 przysługuje prawo wniesienia skargi do komisarza wyborczego, w terminie 5 dni od daty podania ich do publicznej wiadomości. Komisarz wyborczy rozpoznaje sprawę w ciągu 5 dni i wydaje postanowienie; na postanowienie nie przysługuje środek zaskarżenia.";";

5)

w art. 1 w pkt 32, w ust. 4 skreśla się wyraz "ponowne";

6)

w art. 1 w pkt 36 w lit. b, w ust. 6 wyrazy "mogą być wyłącznie osoby fizyczne" zastępuje się wyrazami "może być wyłącznie osoba fizyczna";

7)

w art. 1 w pkt 39 w lit. b, w ust. 2b wyrazy "pełnomocnik wyborczy" zastępuje się wyrazami "pełnomocnik finansowy";

8)

w art. 1 w pkt 45 w lit. a, w ust. 2a w pkt 1 skreśla się wyrazy ", adres i okres stałego zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej";

9)

w art. 1 w pkt 68, art. 203b otrzymuje brzmienie:

"Art. 203b. Ilekroć przepisy ustawy wymagają podania numeru PESEL, wymóg ten, w odniesieniu do obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi, może zostać spełniony również przez podanie numeru paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.";

10)

w art. 5 w pkt 1 w lit. a, w ust. 3 wyrazy "wyborów do sejmików" zastępuje się wyrazami "wyborów do rad";

11)

w art. 5 w pkt 1 w lit. c w tiret drugim wyrazy "ust. 2" zastępuje się wyrazami "ust. 3";

12)

w art. 6 w pkt 1, ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Wniosek mieszkańców, o którym mowa w ust. 1 i 1a, może zostać złożony po upływie 10 miesięcy od dnia wyboru organu albo 10 miesięcy od dnia ostatniego referendum w sprawie jego odwołania i nie później niż na 8 miesięcy przed zakończeniem jego kadencji.".

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


UZASADNIENIE

Po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm w dniu 2 kwietnia 2004 r. ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz niektórych innych ustaw, Senat proponuje wprowadzenie do jej tekstu 12 poprawek.

Zasadniczej zmianie poddał Senat przepisy regulujące przesłanki wykonywania czynnego prawa wyborczego w wyborach do rad gmin. Izba uznała za konieczne uproszczenie tych przesłanek, poprzez uchylenie wymogu bycia wpisanym do rejestru wyborców najpóźniej na 12 miesięcy przed dniem wyborów. Senat opowiedział się również za uchyleniem zakazu dotyczącego obywateli Unii Europejskiej, zgodnie z którym nie mogą oni wykonywać czynnego prawa wyborczego, jeżeli zostali go pozbawieni w państwie członkowskim UE, którego są obywatelami (poprawki nr 1 i 2).

Istotnej modyfikacji uległy również przesłanki uprawniające do złożenia wniosku o przeprowadzenie referendum lokalnego w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego. Poprawką nr 12 wydłużono termin, jaki musi upłynąć od dnia wyboru organu (10 miesięcy) oraz termin jaki musi pozostać do dnia zakończenia kadencji organu (8 miesięcy), którego dotyczy wniosek o przeprowadzenie referendum, jak również określono termin, jaki powinien upłynąć od ostatniego referendum przeprowadzonego w sprawie odwołania danego organu (10 miesięcy).

Poprawki nr 3 i 4 wiążą się ze zmianami wprowadzonymi w zakresie odrębnych obwodów głosowania. Poprawka nr 3 zmierza do zachowania w ustawie obowiązku ogłaszania w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz podawania do publicznej wiadomości uchwały rady gminy o utworzeniu odrębnych obwodów głosowania, natomiast poprawka nr 4 zachowuje prawo zaskarżania do komisarza wyborczego ustaleń rady gminy dotyczących utworzenia odrębnych obwodów głosowania.

Poprawka nr 7 wskazuje pełnomocnika finansowego jako podmiot właściwy w sprawach składania oświadczenia zastępującego sprawozdanie finansowe, w sytuacji gdy komitet wyborczy nie pozyskiwał i nie wydatkował środków finansowych. Poprawka nr 9 zmierza natomiast do umożliwienia obywatelom Unii Europejskiej niebędącym obywatelami polskimi, posługiwania się numerem PESEL, jeżeli taki numer posiadają, przy wykonywaniu praw wyborczych.

Izba opowiedziała się również za przyjęciem poprawki nr 8, ograniczającej zakres informacji podawanych w oświadczeniu kandydata na radnego, będącego obywatelem Unii Europejskiej.

Poprawki nr 5 i 6 mają charakter redakcyjny, zaś poprawka nr 11 dokonuje korekty w zakresie odesłania. Poprawka nr 10 wprowadza w ustawie o samorządzie województwa właściwą terminologię, przyjętą w Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw dla określenia dokumentu zawierającego zbiorcze wyniki wyborów na obszarze kraju, podawanego do publicznej wiadomości w drodze obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej.