U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 16 kwietnia 2004 r.

w sprawie ustawy o wyrobach stosowanych w medycynie weterynaryjnej

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 31 marca 2004 r. ustawy o wyrobach stosowanych w medycynie weterynaryjnej, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 2 wyraz "stosowanych" zastępuje się wyrazami "przeznaczonych do stosowania";

2)

w art. 3 w ust. 4 po wyrazach "wyrobów medycznych" dodaje się wyrazy "przeznaczonych do stosowania w medycynie weterynaryjnej";

3)

w art. 7 w ust. 3 wyrazy "120 dni" zastępuje się wyrazami "po upływie 4 miesięcy";

4)

w art. 8 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. W przypadku gdy jednostka uprawniona nie może przeprowadzić badań wyrobu, wyznacza, w porozumieniu z wnioskodawcą, wyspecjalizowaną jednostkę do przeprowadzenia badań tego wyrobu.";

5)

w art. 10 w ust. 2 w pkt 2 oraz w ust. 5 w pkt 2 skreśla się wyrazy
", jeżeli dotyczy";

6)

w art. 10 w ust. 3 skreśla się wyraz "pierwszym".

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


UZASADNIENIE

Senat, rozpatrując uchwaloną w dniu 31 marca 2004 r. ustawę o wyrobach stosowanych w medycynie weterynaryjnej, postanowił wprowadzić do jej tekstu 6 poprawek.

W przekonaniu Senatu konieczne było poprawienie czytelności ustawy poprzez wprowadzenie zmian precyzujących i redakcyjnych.

Poprawka nr 1 ujednolica terminologię ustawy, posługując się pojęciem zdefiniowanym w słowniczku ustawowym, zawartym w art. 2 w ust. 1 w pkt 10.

W przekonaniu Senatu konieczne było doprecyzowanie przepisu art. 3 ust. 4 nakładającego na użytkowników wyrobów medycznych obowiązek zachowania należytej staranności przy korzystaniu z tych wyrobów. Uściślenie odnosi się do faktu, że przytoczony przepis dotyczy nie wszystkich wyrobów medycznych, lecz jedynie wyrobów medycznych przeznaczonych do stosowania w medycynie weterynaryjnej (poprawka nr 2).

Poprawka nr 3 w sposób czytelny określa termin, w którym Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach jest obowiązany do przedstawiania stosownych opinii. Zdaniem Senatu określenie tego terminu w dniach, a nie w miesiącach, mogło w praktyce nastręczać trudności z jego prawidłowym wyliczeniem.

Pozostałe poprawki mają charakter redakcyjny (poprawka nr 4) oraz usuwają z ustawy potoczne (poprawka nr 5) bądź zbędne (poprawka nr 6) sformułowania.