U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 23 października 2003 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach

lekarsko-weterynaryjnych

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 3 października 2003 r. ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko- weterynaryjnych, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 2, w art. 2 w ust. 1 w pkt 2 w lit. c wyraz "wydany" zastępuje się wyrazami "lub inne dokumenty potwierdzające formalne kwalifikacje lekarza weterynarii wydane" oraz wyrazy "został uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za równorzędny" zastępuje się wyrazami "lub te dokumenty zostały uznane w Rzeczypospolitej Polskiej za równorzędne";

2)

w art. 1 w pkt 3, w art. 2d w ust. 1 wyrazy "dokumenty stwierdzające spełnienie wymagań określonych w art. 2 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2 pkt 1, a także w art. 2 ust. 1 pkt 4 albo wymagań określonych w art. 2a, a także w art. 2 ust. 1 pkt 4" zastępuje się wyrazami "odpowiednie dokumenty stwierdzające spełnienie wymagań określonych w ustawie, z zastrzeżeniem ust. 2";

3)

w art. 1 w pkt 3, w art. 2g w ust. 1 w zdaniu drugim wyrazy "art. 2d ust. 1 i 2" zastępuje się wyrazami "art. 2d ust. 1, 2 i 3 oraz art. 2e";

4)

w art. 1 w pkt 3, w art. 2k skreśla się wyrazy "będącym obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej";

5)

w art. 1 w pkt 4, w art. 6a skreśla się pkt 4;

6)

w art. 1 w pkt 4, w art. 6a po pkt 5 dodaje się pkt 5a w brzmieniu:
"5a) nieuiszczania składki członkowskiej przez okres dłuższy niż 1 rok;";

7)

w art. 1 w pkt 5, w ust. 1 wyrazy "pozbawiania, zawieszania" zastępuje się wyrazami "pozbawiania prawa bądź zawieszania w prawie wykonywania tego zawodu z powodu niezdolności do jego wykonywania,";

8)

w art. 1 w pkt 7, w ust. 1a w pkt 11 średnik na końcu lit. b zastępuje się przecinkiem i dodaje się lit. c w brzmieniu:

"c) zawieszeniem w prawie wykonywania zawodu w przypadkach określonych w art. 6 ust. 1 i 2,";

9)

w art. 1 w pkt 7, w ust. 1a w pkt 11 dodaje się lit. d w brzmieniu:

"d) tymczasowym zawieszeniem w wykonywaniu czynności zawodowych w przypadkach określonych w art. 47;";

10)

w art. 1 w pkt 8, w art. 18 w ust. 1 w pkt 2 wyrazy "orzeczenia sądu lekarsko-weterynaryjnego" zastępuje się wyrazami "orzeczeń sądów powszechnych i lekarsko-weterynaryjnych";

11)

w art. 1 w pkt 8, w art. 18 w ust. 1 po pkt 2 dodaje się pkt 2a w brzmieniu:

"2a) pozbawienia prawa wykonywania zawodu w przypadkach określonych w art. 6 ust. 1;";

12)

w art. 1 w pkt 10, w ust. 3 po wyrazach "lekarsko-weterynaryjnej" dodaje się wyrazy "bez prawa ubiegania się o ponowne uzyskanie prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii".

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


UZASADNIENIE

Senat, po dogłębnym rozważeniu propozycji zmian, przyjętych przez Sejm w nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, zaproponował 12 poprawek.

Część z tych poprawek nie zmienia merytorycznych rozstrzygnięć zawartych w regulacjach prawnych uchwalonych przez Sejm, jednakże w sposób istotny doprecyzowuje i uzupełnia luki zapewniając spójność z rozwiązaniami zawartymi w nowelizacji, jak również z całą ustawą.

I tak, w poprawce nr 2, zmieniony przepis art. 2d ust. 1, likwiduje nieprecyzyjne i niewyczerpujące odniesienia i nadaje normie prawnej charakter zasady ogólnej. Przyjęta przez Sejm regulacja pomija między innymi, odesłanie do przepisu art. 2b ust. 3 pkt 2, w którym wskazane zostały dokumenty przedstawione w celu udokumentowania postawy etycznej lekarza weterynarii. Może to, zdaniem Senatu, budzić wątpliwości w praktyce stosowania ustawy. Z tych powodów bardziej racjonalne jest wyrażenie intencji ustawodawcy w sposób zaproponowany w poprawce.

W poprawkach nr 5 i 10 Senat proponuje modyfikacje przepisów w zakresie postępowań dotyczących stwierdzania przez okręgową radę lekarsko-weterynaryjną utraty prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii oraz skreślania lekarza weterynarii z rejestru członków izby lekarsko-weterynaryjnej. Zdaniem Senatu nie ma racjonalnych powodów, by różnicować przepisy dotyczące skreślania lekarza weterynarii z rejestru członków izby oraz stwierdzania utraty prawa wykonywania zawodu ze względu na różne sądy orzekające w tych sprawach (sąd powszechny i lekarsko-weterynaryjny).

Wprowadzając poprawkę nr 6 Senat uznał za konieczne uzupełnienie przyjętego przez Sejm rozwiązania dotyczącego skreślenia z rejestru członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej w przypadku nieuiszczania składki członkowskiej przez okres dłuższy niż 1 rok. Zgodnie z art. 17 ust. 1, prawo wykonywania zawodu wiąże się z obowiązkiem uzyskania wpisu w rejestrze członków izby lekarsko-weterynaryjnej. W przekonaniu Senatu, wykreślenie z tego rejestru powinno być poprzedzone postępowaniem stwierdzającym utratę prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii, do którego będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, odnoszące się do decyzji administracyjnych.

Poprawką nr 7 Senat wskazuje, że przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, odnoszące się do decyzji administracyjnych, stosuje się tylko w przypadkach pozbawiania bądź zawieszania w prawie wykonywania zawodu z powodu niezdolności do jego wykonywania. Natomiast, do pozbawiania bądź zawieszania w prawie wykonywania zawodu w ramach odpowiedzialności zawodowej, zgodnie z art. 62 ustawy nowelizowanej, stosuje się przepisy Kodeksu postępowania karnego.

Wprowadzając poprawki nr 8 i 9 Senat uznał, że katalog informacji, które mają być umieszczone w rejestrze członków izby lekarsko-weterynaryjnej, powinien obejmować wszystkie przypadki ograniczeń w wykonywaniu zawodu, a więc również zawieszenie w prawie wykonywania zawodu z powodu niezdolności do jego wykonywania oraz tymczasowe zawieszenie w wykonywaniu czynności zawodowych w przypadku nieprawomocnego orzeczenia sądu lekarsko-weterynaryjnego.

W pozostałych poprawkach Senat zajął merytoryczne stanowisko.

W poprawkach nr 1 i 3 dał wyraz przekonaniu, że brak jest racjonalnych przesłanek do wyłączenia niektórych regulacji w przedmiocie procedury przyznawania prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii w odniesieniu do osób niebędących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej. W poprawce nr 1 chodzi o możliwość dokumentowania uprawnień zawodowych lekarza weterynarii, oprócz dyplomu, innymi dokumentami uzyskanymi w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej. Natomiast poprawka nr 3 rozszerza na te osoby przepisy dotyczące, między innymi: obowiązku wydania im zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu lekarza weterynarii, terminów obowiązujących w postępowaniu o przyznanie prawa wykonywania zawodu, czy też szczególnego trybu postępowania w przypadku powzięcia informacji mających wpływ na wykonywanie zawodu lub potwierdzania autentyczności dyplomów.

W poprawce nr 4 Senat uznał za zasadne rozszerzenie obowiązku udzielania przez Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną informacji o prawie polskim dotyczącym weterynarii wszystkim zainteresowanym osobom a nie tylko obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, bowiem będzie to miało, zdaniem Senatu, pozytywny wpływ na postępowanie w sprawie przyznania prawa wykonywania zawodu.

Poprawka nr 11 jest wyrazem przekonania Senatu, że katalog sytuacji, które powodują skreślenie przez okręgową radę lekarsko-weterynaryjną lekarza weterynarii z rejestru członków izby powinien obejmować również przypadek pozbawienia prawa wykonywania zawodu z powodu niezdolności do jego wykonywania.

Poprawką nr 12 Senat utrzymał w mocy obowiązującą dotychczas regulację, pozbawiającą lekarza weterynarii prawa ubiegania się o ponowne uzyskanie prawa wykonywania zawodu w przypadku, gdy praw tych został pozbawiony.