U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 8 sierpnia 2003 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 9 lipca 2003 r. ustawy o zmianie ustawy o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 1, w art. 1 w ust. 2 w pkt 2 w lit. b wyrazy "przedmiotami zabytkowymi" zastępuje się wyrazem "zabytkami";

2)

w art. 1 w pkt 3, w art. 3 w ust. 3 skreśla się wyraz "dozwolone";

3)

w art. 1 w pkt 3, w art. 3 w ust. 4 po wyrazach "Komisję Europejską" dodaje się wyrazy "oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia lub życia człowieka";

4)

w art. 1 w pkt 5, w art. 5 w ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) imię i nazwisko (nazwę), adres i miejsce zamieszkania (siedzibę) producenta,";

5)

w art. 1 w pkt 5, w art. 5 w ust. 3 w pkt 1 po wyrazach "z Krajowego Rejestru Sądowego" dodaje się wyrazy "albo z ewidencji działalności gospodarczej";

6)

w art. 1 w pkt 6, w art. 7 w ust. 1 skreśla się wyrazy ", albo w dniu, w którym Komisja Europejska odmówiła umieszczenia nowej substancji na liście substancji dozwolonych do stosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej";

7)

w art. 1 dodaje się pkt 6a w brzmieniu:

"6a) w art. 9 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) imię i nazwisko (nazwę), adres i miejsce zamieszkania (siedzibę) producenta,";";

8)

w art. 1 w pkt 8, w ust. 2 wyrazy "na liście" zastępuje się wyrazami "w wykazie";

9)

w art. 1 w pkt 10, w art. 16 w ust. 2 w pkt 2 wyrazy "jeżeli jest to wskazane" zastępuje się wyrazami "jeżeli jest to niezbędne dla zdrowia lub życia człowieka albo ze względów użytkowych";

10)

w art. 1 w pkt 10, w art. 16 w ust. 2 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) imię i nazwisko (nazwę), a także adres i miejsce zamieszkania (siedzibę) producenta albo zarejestrowany znak handlowy producenta.";

11)

w art. 1 w pkt 11, w ust. 1 wyrazy "karze grzywny albo karze aresztu" zastępuje się wyrazami "karze aresztu albo grzywny".

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


UZASADNIENIE

W wyniku rozpatrzenia uchwalonej przez Sejm ustawy o zmianie ustawy o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością Senat wprowadził do niej 11 poprawek.

Poprawka nr 1 zmierza do zachowania spójności terminologicznej w systemie prawa, zważywszy na fakt, iż zarówno obowiązująca ustawa o ochronie dóbr kultury, jak również mająca ją zastąpić ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami posługują się pojęciem "zabytek".

Poprawki nr 2 i 8 mają charakter redakcyjny.

Na mocy art. 3 ust. 4, w brzmieniu nadanym przez ustawę, minister właściwy do spraw zdrowia został zobowiązany do określenia, w drodze rozporządzeń, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki oraz ministrem właściwym do spraw środowiska, wykazów substancji, których stosowanie jest dozwolone w procesie wytwarzania lub przetwarzania określonych materiałów i wyrobów, oraz sposobu sprawdzania zgodności tych materiałów i wyrobów z ustalonymi limitami, przy konieczności uwzględnienia substancji objętych wykazem substancji dopuszczonych do stosowania przez Komisję Europejską. Z dniem uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej tak użyte sformułowanie utraci jednak charakter wytycznych dotyczących treści rozporządzenia w rozumieniu art. 92 ust. 1 Konstytucji RP - konieczność uwzględnienia wykazu substancji dopuszczonych do stosowania przez Komisję Europejską będzie mieć bowiem swoje źródło w obowiązku zapewnienia skuteczności prawu wspólnotowemu w krajowym porządku prawnym. W związku z tym zasadne jest stosowne doprecyzowanie art. 3 ust. 4, abstrahując od faktu, iż nie formułuje on wytycznych w odniesieniu do sposobu sprawdzania zgodności określonych materiałów i wyrobów z ustalonymi limitami. Powyższa argumentacja legła u podstaw uchwalenia przez Senat poprawki nr 3.

Przepisy art. 5 ust. 2 pkt 1 i art. 16 ust. 2 pkt 3, w brzmieniu nadanym przez ustawę, powinny uwzględniać fakt, że producentem w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy nowelizowanej jest również osoba fizyczna, która we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą w zakresie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, przy czym pierwszy z nich błędnie przeciwstawia pojęcia "adres" i "siedziba". Stąd też powinny one stanowić nie tylko o siedzibie, ale również o miejscu zamieszkania producenta. Wprowadzenie takich zmian w ustawie pociągało konieczność dokonania modyfikacji art. 9 pkt 1 ustawy nowelizowanej. W związku z tym Senat uchwalił poprawki nr 4, 7 i 10.

Zgodnie z art. 88a ust. 1 ustawy - Prawo działalności gospodarczej do dnia 31 grudnia 2003 r. podjęcie działalności gospodarczej przez osoby fizyczne, w tym również wykonujące działalność gospodarczą na podstawie koncesji i zezwoleń, wymaga zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej. Stąd też modyfikacji powinna ulec treść art. 5 ust. 3 pkt 1, w brzmieniu nadanym przez ustawę, który odwołuje się jedynie do Krajowego Rejestru Sądowego. Celowi temu służy poprawka nr 5.

Zgodnie z art. 7 ust. 1, w brzmieniu nadanym przez ustawę, jedną z przesłanek wygaśnięcia pozwolenia na stosowanie innych substancji niż określone w wykazach, o których mowa w art. 3 ust. 4, jest dokonana przez Komisję Europejską odmowa umieszczenia nowej substancji na liście substancji dozwolonych do stosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Należy jednak zauważyć, iż na mocy art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy nowelizowanej zdarzenie to stanowi przesłankę cofnięcia pozwolenia. Remedium na tę sprzeczność była odpowiednia modyfikacja art. 7 ust. 1, dokonana na mocy poprawki nr 6.

Poprawka nr 9 zmierza do uściślenia przesłanki umieszczenia na oznakowaniu materiałów i wyrobów niepozostających w kontakcie z żywnością w chwili wprowadzenia do obrotu informacji o warunkach ich użytkowania.

Celem poprawki nr 11 jest takie sformułowanie przepisu karnego, aby zgodnie z zasadami określania sankcji karnych dotyczących wykroczeń zawierał on wyliczenie kar od najbardziej do najmniej dotkliwej.