U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 29 maja 2003 r.

w sprawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 23 kwietnia 2003 r. ustawy zatrudnieniu socjalnym, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w ust. 2:

a) przed pkt 1 dodaje się pkt ... w brzmieniu:

"...) bezrobotnych, w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, pozostających bez pracy przez okres co najmniej 36 miesięcy;",

b) skreśla się pkt 5;

2)

w art. 1 w ust. 2 w pkt 3 skreśla się wyrazy "w zakładzie opieki zdrowotnej";

3)

w art. 19 w pkt 4 w lit. b, w ust. 2 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

"Program jest realizowany przez ośrodek pomocy społecznej, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej, lub inną jednostkę wskazaną w programie.";

4)

w art. 22 w pkt 1, w pkt 9 po wyrazach "w szkołach ponadgimnazjalnych" dodaje się wyrazy "lub kształcącym się w szkołach wyższych";

5)

w art. 29 po wyrazie "ogłoszenia" dodaje się wyrazy ", z wyjątkiem art. 22 pkt 1, który wchodzi w życie z dniem 16 lipca 2003 r.".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Jolanta Danielak


Uzasadnienie

Senat akceptuje i popiera uregulowania przyjęte w ustawie o zatrudnieniu socjalnym, uznając je za niezbędne do stworzenia możliwości podejmowania systemowych działań prawno-instytucjonalnych w stosunku do osób zdeterminowanych społecznie przez swoją sytuację życiową. Wniesione przez Senat poprawki w stosunku do tej ustawy nie zmieniają istotnie jej charakteru - poprawka nr 1 podkreśla jedynie przykładaną przez Izbę wagę do zjawiska (i problemu) społecznego, jakim jest bezrobocie, a poprawka nr 2 znosi ograniczenie prowadzenia programu terapeutycznego dla osób uzależnionych od narkotyków wyłącznie przez zakład opieki zdrowotnej, bo ogranicza ono zakres osób objętych ustawą.

Pozostałe poprawki dotyczą przepisów innych ustaw zmienianych ustawą o zatrudnieniu socjalnym. Proponując zmianę do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (poprawka nr 3), Senat zmierza do zapobieżenia wątpliwościom w stosowaniu jej w praktyce, dlatego w sposób czytelniejszy i bardziej jednoznaczny określa jednostki realizujące gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, stanowiący część strategii integracji i polityki społecznej.

Poprawki do ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (poprawka nr 4 i 5) są niezbędne ze względu na to, że w tej samej materii (tj. wspierania byłych pracowników PGR-ów i ich członków rodzin w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych) istnieją równorzędne, ale nie tożsame, uregulowania zarówno w ustawie o zatrudnieniu socjalnym, jak i w ustawie z 11 kwietnia br. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. Nr 64, poz. 592). Zmiany przyjęte w ustawie o zatrudnieniu socjalnym zostałyby skonsumowane przez rozwiązanie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, ponieważ ta ostatnia wchodzi w życie później tj. z dniem 16 lipca br.