U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 6 lutego 2003 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 9 stycznia 2003 r. ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 2, w art. 331 w § 1 skreśla się wyrazy "niebędących osobami prawnymi";

2)

w art. 1 w pkt 3 w lit. a, w § 1 wyrazy "przepis odrębny" zastępuje się wyrazami "odrębny przepis ustawy";

3)

w art. 1 w pkt 14, w art. 704 w § 2 w zdaniu pierwszym po wyrazie "organizator" dodaje się wyrazy "aukcji albo";

4)

w art. 1 w pkt 35, w art. 6471 w § 4 wyrazy "w niniejszym artykule, oraz ich zmiany i uzupełnienia" zastępuje się wyrazami "w § 2 i 3";

5)

w art. 1 w pkt 36, w art. 6851 wyrazy "W przypadku, jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony" zastępuje się wyrazami "Jeżeli czas trwania najmu lokalu mieszkalnego nie jest oznaczony".

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


Uzasadnienie

Senat, po rozpatrzeniu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, postanowił wprowadzić do jej tekstu pięć poprawek.

Przyjmując poprawkę nr 1, Senat stanął na stanowisku, iż nie należy w tak jednoznaczny sposób przesądzać charakteru tzw. ułomnych osób prawnych w kontekście dotychczasowych poglądów nauki i judykatury.

Poprawka nr 2 wyraźnie wskazuje, iż wyjątek od zasady nieponoszenia odpowiedzialności przez Skarb Państwa za zobowiązania państwowych osób prawnych może wynikać jedynie z odrębnych przepisów ustawy.

Poprawka nr 3 uzupełnia przepis dotyczący aukcji i przetargu, w taki sposób, aby również organizator aukcji był uprawniony do zachowania wadium, w wypadku uchylania się uczestnika aukcji od zawarcia umowy, której ważność zależy od spełnienia szczególnych wymagań przewidzianych w ustawie.

Poprawka nr 4 ma charakter doprecyzowujący. Tylko umowy z podwykonawcą i dalszymi podwykonawcami wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Poprawka nr 5 ma na celu ograniczenie możliwości wypowiedzenia czynszu przez wynajmującego tylko do najmu lokali mieszkalnych. Zdaniem Senatu, przepis ten znajduje uzasadnienie jedynie do lokali mieszkalnych, ponieważ takie jednostronne uprawnienie wynajmującego rekompensuje mu nierówność powstałą w wyniku wynajmowania lokali za czynsz nieodpowiadający kosztom utrzymania i ustawowym ograniczeniom wypowiadania takich umów. W przypadku lokali użytkowych zmiana umowy, w tym wysokości czynszu, powinna podlegać zasadom ogólnym, wynikającym ze swobody gospodarczej - obie strony powinny dojść do porozumienia albo rozwiązać umowę.