U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 29 listopada 2002 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa, ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz niektórych innych ustaw

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 13 listopada 2002 r. ustawy o zmianie ustawy o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa, ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz niektórych innych ustaw, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 5:

a) w lit. b, pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7) rozpatrywanie wniosków oraz sprzeciwów przedsiębiorstw państwowych, w trybie i na zasadach określonych w art. 5a-5c, w przypadku czynności prawnych, w których wartość rynkowa przedmiotu rozporządzenia nie przekracza równowartości w złotych 300 000 euro, obliczonej na podstawie średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski,",

b) skreśla się lit. c;

2)

w art. 2 w pkt 2 w lit. a, w pkt 1 wyrazy "nabywaniu akcji w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa" zastępuje się wyrazami "obejmowaniu akcji w podwyższonym kapitale zakładowym jednoosobowych spółek Skarbu Państwa";

3)

w art. 2 w pkt 9, w art. 19b w ust. 1 wyrazy "zarząd spółki" zastępuje się wyrazem "spółkę";

4)

w art. 2 w pkt 9, w art. 19b w ust. 1 skreśla się wyrazy "pod rygorem nieważności czynności prawnej";

5)

w art. 2 w pkt 13 po wyrazach "w art. 38" dodaje się dwukropek, pozostałą treść oznacza się jako lit. a oraz dodaje się lit. ... w brzmieniu:

"...) po ust. 5 dodaje się ust. 5a i 5b w brzmieniu:

"5a. Spółka zbywająca akcje uprawnionym pracownikom sporządza na swój koszt Rejestr Pracowników, którzy nieodpłatnie nabyli akcje.

5b. W Rejestrze, o którym mowa w ust. 5a, zamieszcza się następujące dane: imię i nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, numer PESEL, numer NIP, numer dowodu osobistego oraz liczbę nieodpłatnie nabytych akcji.";";

6)

w art. 2 w pkt 13 po wyrazach "w art. 38" dodaje się dwukropek, pozostałą treść oznacza się jako lit. a oraz dodaje się lit. ... w brzmieniu:

"...) dodaje się ust. 7 i 8 w brzmieniu:

"7. Uprawnieni pracownicy, rolnicy lub rybacy mogą w drodze umowy przekazać utworzonej z ich udziałem spółce handlowej przysługujące im prawo do nieodpłatnego nabycia akcji. W takim przypadku spółka ta wykonuje prawo do nieodpłatnego nabycia akcji w takiej liczbie, jaka przysługiwała uprawnionym.

8. Spółka, o której mowa w ust. 7, utworzona z wyłącznym udziałem ponad połowy uprawnionych pracowników, rolników lub rybaków ma pierwszeństwo w odpłatnym nabyciu należących do Skarbu Państwa akcji prywatyzowanej spółki. Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa w pierwszej kolejności składa ofertę zbycia akcji takiej spółce, a dopiero w przypadku jej odrzucenia w określonym terminie albo bezskutecznym upływie tego terminu, zbywa akcje w trybie art. 33.".";

7)

w art. 2 w pkt 16 w lit. b, w ust. 3 w pkt 1 wyrazy "ust. 1" zastępuje się wyrazami "ust. 2";

8)

w art. 2 w pkt 18 w lit. b, w ust. 6 po wyrazie "zawodowej" dodaje się spójnik "i";

9)

w art. 2 w pkt 20 w lit. a, w ust. 1 skreśla się wyraz "powiatu";

10)

w art. 8 w pkt 9 dodaje się lit. c w brzmieniu:

"c) w ust. 8 skreśla się wyrazy "sposobu rozliczenia zaliczki wpłacanej przez osoby zainteresowane wykupem mieszkania,";";

11)

w art. 8 w pkt 10, w art. 86:

  1. w ust. 2 wyrazy "ustalone przez jednostkę samorządu" zastępuje się wyrazami "stosowane przez jednostkę samorządu terytorialnego w innych transakcjach" oraz wyraz "ustaloną" zastępuje się wyrazem "stosowaną",
  2. skreśla się ust. 4 i 5,
  3. w ust. 6 wyrazy "ust. 2 i 4" zastępuje się wyrazami "ust. 2".

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


U Z A S A D N I E N I E

Spośród wniesionych przez Senat poprawek do ustawy o zmianie ustawy o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa, ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych oraz niektórych innych ustaw, najistotniejsze zmiany merytoryczne zawarte są w poprawce pierwszej, drugiej, piątej i szóstej.

W poprawce nr 1 Senat zwiększył uprawnienia ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa poprzez ograniczenie kompetencji dyrektora terenowej delegatury tego ministra w zakresie rozpatrywania wniosków o wyrażenie zgody na dokonanie rozporządzającej czynności prawnej. W myśl poprawki dyrektor delegatury będzie właściwy wyłącznie w sprawie wniosków składanych przez przedsiębiorstwa państwowe w sprawach, w których wartość przedmiotu rozporządzenia nie przekracza równowartości w złotych 300.000 euro. W sprawach wniosków składanych przez inne państwowe osoby prawne oraz w przypadku wyższej wartości przedmiotu rozporządzenia właściwy będzie Minister Skarbu Państwa. Poprawka ta jednocześnie wskazuje, iż dyrektor delegatury jest właściwy nie tylko w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie przez przedsiębiorstwo państwowe rozporządzającej czynności prawnej, ale także w sprawie odmowy wyrażenia zgody oraz zwrotu wniosku.

Poprawka Senatu nr 2 zmierza do objęcia definicją prywatyzacji przypadków obejmowania akcji w podwyższonym kapitale zakładowym jednoosobowej spółki Skarbu Państwa powstałej w wyniku komercjalizacji przez podmioty inne niż Skarb Państwa lub inne niż państwowe osoby prawne. W przyjętym przez Sejm brzmieniu przepisu art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych cel zapisany w uzasadnieniu projektu rządowego nie zostałby osiągnięty.

W poprawce nr 3 Senat dostosował przepis dodawany do ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych do zasad ogólnych prawa cywilnego i prawa spółek handlowych, w myśl których stroną czynności prawnej jest spółka jako osoba prawna; umowę zawiera zatem spółka reprezentowana przez zarząd.

Poprawka Senatu nr 4 usuwa zbędną i powodującą wątpliwości interpretacyjne wzmiankę przewidującą rygor nieważności zawartą w przepisie dodawanym do ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Kwestia dokonania czynności prawnej przez spółkę bez wymaganej zgody rady nadzorczej jest wyczerpująco uregulowana w art. 17 Kodeksu spółek handlowych.

Senat przyjął poprawkę nr 5, nakładającą na spółkę zbywającą akcje uprawnionym pracownikom obowiązek sporządzenia rejestru pracowników, którzy nieodpłatnie nabyli akcje, w celu ułatwienia kontroli przestrzegania przepisu, zgodnie z którym prawo do nieodpłatnego nabycia akcji może być wykorzystane przez uprawnionych pracowników tylko w jednej spółce.

W poprawce nr 6 Senat wprowadził pierwszeństwo spółki utworzonej przez pracowników do odpłatnego nabycia, należących do Skarbu Państwa akcji spółki prywatyzowanej. Zdaniem Senatu może to zachęcić pracowników do podjęcia wysiłku inwestycyjnego i odwieść ich od zamiaru szybkiego zbycia nabytych nieodpłatnie akcji.

W poprawce nr 7 Senat skorygował błąd w odesłaniu, w poprawce nr 8 usunął błąd językowy, a w poprawce nr 9 zapisał w sposób poprawny nazwę przewodniczącego zarządu powiatu.

Senat dostrzegł także konieczność dostosowania przepisu art. 58 ust. 8 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do treści przepisów dodanych przez Sejm do tego artykułu (poprawka nr 10) oraz konieczność usunięcia wewnętrznych sprzeczności w nowelizowanym art. 86 tej ustawy (poprawka nr 11).