U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 8 listopada 2002 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych

oraz niektórych innych ustaw

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 30 października 2002 r. ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 2 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) w art. 62 ust. 1 i 1a otrzymują brzmienie:

"1. Wynagrodzenie zasadnicze prokuratorów równorzędnych powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury jest równe i stanowi, odpowiednio do rangi stanowiska prokuratora, wielokrotność kwoty bazowej, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa; wysokość wynagrodzenia prokuratorów równorzędnych jednostek organizacyjnych różnicuje staż pracy i pełnione funkcje. Wynagrodzenie zasadnicze prokuratorów jest równe wynagrodzeniu zasadniczemu sędziów w takich samych jednostkach organizacyjnych sądów powszechnych. Wynagrodzenie zasadnicze prokuratorów Prokuratury Krajowej jest równe wynagrodzeniu zasadniczemu sędziów Sądu Najwyższego.

1a. Wynagrodzenie zasadnicze prokuratora na danym stanowisku ustala się w stawce podstawowej, w stawce pierwszej awansowej albo w stawce drugiej awansowej. Pierwsza stawka awansowa stanowi 107% stawki podstawowej, a druga stawka awansowa - 115% stawki podstawowej dla danego stanowiska prokuratorskiego.".";

2)

w art. 3 w pkt 3 wyrazy "art. 35o w ust. 3 i" zastępuje się wyrazami "art. 35o w ust. 2 i 3 oraz".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Kazimierz KUTZ


UZASADNIENIE

Senat wprowadził dwie poprawki do ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. Przyjmując poprawkę pierwszą Senat miał na względzie cel uchwalonej ustawy. Jak wynika z uzasadnienia do jej projektu, ustawa ta ma charakter okołobudżetowy. Projektodawca poprzez obniżenie stawek awansowych wynagrodzenia zasadniczego sędziów i prokuratorów zmierzał do uzyskania zmniejszenia wydatków na wynagrodzenia osobowe tych grup zawodowych. Ostatecznie jednak Sejm zdecydował o obniżeniu stawek awansowych sędziom, ale nie prokuratorom. Senat uznał, że w związku z powyższymi argumentami, ustawa w takim brzmieniu nie zrealizuje zakładanego celu. Ponadto Izba miała na uwadze stanowisko przedstawione przez Krajową Radę Sądownictwa, z którego wynika, że status obu zawodów: sędziego i prokuratora powinien być co najmniej równy, choćby z uwagi na konstytucyjną pozycję sędziego. Senat uważa, że uchwalona przez Sejm ustawa warunku tego nie spełnia. Z powyższych względów Izba postanowiła przyjąć poprawkę obniżającą stawki awansowe także prokuratorom.

Poprawka druga ma charakter techniczno-legislacyjny, zmierza do zmiany pominiętego przez Sejm przepisu w związku z nowelizacją ustawy o finansach publicznych.