U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 11 września 2002 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych

lub nieujawnionych źródeł

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 30 sierpnia 2002 r. ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 25 w lit. c) tiret pierwsze otrzymuje brzmienie:

"- w pkt 2 skreśla się wyraz ", brokerów" oraz wyrazy "oraz w stosunku do funduszy emerytalnych",";

2)

w art. 1 w pkt 25 w lit. c) skreśla się tiret trzecie;

3)

w art. 1 w pkt 30, w art. 32 w ust. 1 po wyrazach "postępowania karnego" dodaje się wyrazy ", na ich pisemny wniosek";

4)

w art. 1 w pkt 31 w lit. b):

a) w zdaniu wstępnym wyrazy "ust. 1" zastępuje się wyrazami "ust. 1a",

b) w ust. 1a wyrazy "Ministra Sprawiedliwości" zastępuje się wyrazami "Prokuratora Generalnego";

5)

w art. 1 w pkt 31 w lit. c) przed pierwszym tiret dodaje się tiret w brzmieniu:

"- w pkt 5 skreśla się wyrazy "oraz nad działalnością funduszy emerytalnych",";

6)

w art. 1 w pkt 31 w lit. c) skreśla się tiret pierwsze.

WICEMARSZAŁEK SENATU

Ryszard JARZEMBOWSKI


Uzasadnienie

Senat, po rozpatrzeniu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł, postanowił wprowadzić do jej tekstu sześć poprawek.

Poprawki nr 1 i 5 są konsekwencją wykreślenia z definicji "instytucji obowiązanej" powszechnych towarzystw emerytalnych.

Poprawki nr 2 i 6 mają charakter porządkowy i usuwają zbędną regulację. Ustawa nowelizująca powtórnie skreśla przepisy, które zostały skreślone ustawą z dnia ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw z dniem 1 kwietnia 2002 r.

Poprawka nr 3 ma charakter doprecyzowujący i ma na celu wyraźne wskazanie, iż informacje o transakcjach objętych przepisami ustawy są przekazywane przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej sądom i prokuratorom na potrzeby postępowania karnego, na ich pisemny wniosek.


Poprawka nr 4 ma również charakter porządkowy i powoduje, iż informacje o transakcjach Generalny Inspektor będzie mógł przekazywać Ministrowi Spraw Wewnętrznych, Szefom Agencji Wywiadu i Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Szefowi Wojskowych Służb Informacyjnych za zgodą Prokuratora Generalnego, a nie Ministra Sprawiedliwości, ponieważ jest to zadanie z zakresu strzeżenia praworządności, a nie zadanie władztwa administracyjnego.