U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 7 sierpnia 2002 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług
oraz o podatku akcyzowym

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 17 lipca 2002 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 1 w lit. a), w pkt 17a w lit. c) skreśla się wyrazy ", zmniejszona o kwotę podatku,";

2)

w art. 1 w pkt 8 w lit. a), w ust. 3b dwukrotnie użyte wyrazy "w ust. 3, 3d i 3e" zastępuje się wyrazami "w ust. 3, 3d, 3e i 3g";

3)

w art. 1 w pkt 8 w lit. b), w ust. 3e w zdaniu końcowym wyrazy "3d lit. a) i b)" zastępuje się wyrazami "3d pkt 1 i 2";

4)

w art. 1 w pkt 11, w art. 26a w ust. 1 wyrazy "1c-1f" zastępuje się wyrazami "1c-1g";

5)

w art. 1 w pkt 14:

a) lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) w ust. 3 wyrazy "31 grudnia 2002 r." zastępuje się wyrazami "31 grudnia 2003 r." oraz po wyrazach "stosuje się również do" dodaje się wyrazy "wymienionych w załączniku nr 10",",

b) po lit. a) dodaje się lit. a1) w brzmieniu:

"a1) skreśla się ust. 4,";

6)

w art. 1 w pkt 14 w lit. b), w ust. 5b w zdaniu wstępnym wyrazy "pkt 1 lit. b) i pkt 2 lit. b)" zastępuje się wyrazami " pkt 1 lit. b), pkt 2 lit. b) i pkt 3 lit. c)";

7)

w art. 1 w pkt 14 w lit. b), w ust. 5b w pkt 1 wyraz "informacji" zastępuje się wyrazem "treści";

8)

w art. 1 w pkt 14 w lit. b) w ust. 5b pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) publikacji zawierających treści pornograficzne, publikacji zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość lub znieważające z tych powodów grupę ludności lub poszczególne osoby oraz publikacji propagujących ustroje totalitarne,";

9)

w art. 1 w pkt 14 w lit. b), w ust. 5b w pkt 3 wyrazy "20%" zastępuje się wyrazami "33%" oraz na końcu dodaje się wyrazy "w szczególności czasopism informacyjno-reklamowych, reklamowych, folderów i katalogów reklamowych,";

10)

w art. 1 w pkt 14 w lit. b), w ust. 5b pkt 5 otrzymuje brzmienie:

"5) publikacji, w których więcej niż 20% powierzchni jest przeznaczone na krzyżówki, kryptogramy, zagadki oraz inne gry słowne lub rysunkowe,";

11)

w art. 1 w pkt 14 w lit. b), w ust. 5b w pkt 6 skreśla się wyrazy "adresowanych do kobiet lub mężczyzn," oraz wyraz "powszechne" zastępuje się wyrazem "popularne";

12)

w art. 1 w pkt 14 w lit. b), w ust. 5b w pkt 6 kropkę na końcu zastępuje się przecinkiem i dodaje się pkt 7 w brzmieniu:

"7) czasopism, na których nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu.";

13)

w art. 1 w pkt 15 kropkę na końcu zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 16 w brzmieniu:

"16) dodaje się załącznik nr 10 w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej ustawy.";

14)

dodaje się załącznik w brzmieniu:

"Załącznik do ustawy
z dnia 17 lipca 2002 r. (Dz.U. ..., poz....)

LISTA TOWARÓW PRZEZNACZONYCH NA CELE OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ, DO KTÓRYCH STOSUJE SIĘ STAWKĘ PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG W WYSOKOŚCI 0%

I. Sprzęt przewozowo-samochodowy

1. Pożarnicze samochody specjalne i specjalistyczne (gaśnicze, rozpoznawcze, drabiny samochodowe, techniczne, chemiczne, ekologiczne, dźwigi i podnośniki, cysterny, sanitarki) oraz fabrycznie wykonane i oznakowane pojazdy straży pożarnej.

2. Sprzęt pływający, statki pożarnicze, łodzie, pontony i silniki oraz statki powietrzne dla ratownictwa i gaszenia pożarów.

II. Sprzęt łączności

1. Radiotelefony różnych typów wraz z osprzętem.

2. Sprzęt łączności przewodowej.

3. Zestawy komputerowe z urządzeniami peryferyjnymi, oprogramowanie.

4. Urządzenia dyspozytorskie i aparatownie.

5. Zestawy antenowe.

6. Sprzęt do radiowej łączności trankingowej.

III. Materiały i środki wyposażenia specjalistycznego

1. Sprzęt ochrony osobistej: kombinezony, kamizelki, pasy ratunkowe i okulary.

2. Aparaty oddechowe z maskami.

3. Sprzęt burzący: piły spalinowe i elektryczne, rozpieracze i poduszki hydrauliczne, młoty pneumatyczne, narzędzia hydrauliczne uniwersalne, siekierołomy.

4. Zapory pływające i sprzęt do likwidacji zagrożeń ekologicznych i chemicznych: pompy chemiczne do paliw, kwasów lub ługów, separatory i skimery olejowe wraz z oprzyrządowaniem.

5. Wykrywacze gazów, temperatury i bezruchu, radiometry, pirometry, kamery termowizyjne.

6. Urządzenia oddymiające i zadymiające.

7. Wytwornice, agregaty i generatory pianowe.

8. Prądownice strażackie, działka wodne i wodno-pianowe.

9. Podręczny sprzęt gaśniczy: gaśnice, agregaty gaśnicze, hydronetki, tłumnice, bosaki, szafki hydrantowe.

10. Węże pożarnicze (ssawne i tłoczne) oraz armatura wodna: łączniki, zbieracze, zasysacze, stojaki hydrantowe, rozdzielacze, zwijadła, zbiorniki wolno stojące.

11. Drabiny pożarnicze przenośne: przystawne, wysuwane i zestawiane.

12. Sprężarki, ładowarki i przetłaczarki do butli gazowych wysokociśnieniowych.

13. Sprzęt ratowniczy: aparaty, skokochrony, wory, rękawy, linki ratownicze, ratowniczy sprzęt wysokogórski i dla płetwonurków.

14. Chemiczne środki gaśnicze, sorbenty, neutralizatory i odkażacze, środki zwilżające i modyfikujące.

15. Sprzęt kontrolno-pomiarowy stanowisk badawczych.

16. Pompy i autopompy pożarnicze.

17. Agregaty prądotwórcze i oświetleniowe oraz siłownie energetyczne.

18. Sprzęt i środki do uszczelniania i ograniczania przemieszczania się materiałów niebezpiecznych.

IV. Wyposażenie zabezpieczające

1. Pojazdy i samochody specjalistyczne: kasyna polowe, chłodnie, piece piekarskie polowe, urządzenia dezynfekcyjno-kąpielowe, łaźnie polowe, przyczepy, naczepy i kontenery pożarnicze wraz z wyposażeniem.

2. Polowe wyposażenie gastronomiczne: kuchnie polowe, termosy polowe, polowe podgrzewacze i rozdzielacze wody, namioty sypialne, techniczne i do kuchni polowych, kasyna polowe, garnki, menażki, niezbędniki.

3. Wyposażenie samochodów sanitarnych.

V. Materiały pędne i smary

Paliwa i smary z wyłączeniem wyrobów objętych podatkiem akcyzowym.

VI. Pozostałe towary

1. Urządzenia szkolno-treningowe: trenażery, ścieżki biegowe, urządzenia wydolnościowe i do pomiaru masy ciała, drobny sprzęt sportowy oraz przeszkody i urządzenia torów ćwiczeń sportowo-pożarniczych.

2. Umundurowanie, odzież specjalna i ochronna, wyekwipowanie osobiste strażaka Państwowej Straży Pożarnej według obowiązujących norm i wyposażenie specjalistyczne strażaka oraz odznaki, odznaczenia i dystynkcje.

3. Wyposażenie stacji diagnostycznych, stacji przeciwgazowych - przeciwdymowych, warsztatów łączności i ćwiczebnych komór gazowych.

4. Urządzenia sygnalizacyjno-ostrzegawcze do oznakowania pojazdów uprzywilejowanych w ruchu i terenów akcji ratowniczo-gaśniczych.

5. Podwozia oraz nadwozia samochodowe i przyczepy pod zabudowę na pojazdy dla straży pożarnej.

VII. Inne

Części zamienne, podzespoły, zespoły i materiały do sprzętu wymienionego w niniejszym załączniku.".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Kazimierz KUTZ


Uzasadnienie

Senat, rozpatrując ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, postanowił wprowadzić do jej tekstu 14 poprawek.

Najważniejsze z tych poprawek dotyczą nowelizowanego art. 50 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Poprawki nr 5, 13 i 14 wprowadzają do ustawy załącznik określający listę towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej, do których do końca 2003 r. będzie stosowana 0% stawka podatku. Zdaniem Senatu wprowadzenie do ustawy wspomnianego załącznika, dotychczas określanego rozporządzeniem ministra właściwego do spraw finansów publicznych, lepiej odpowiada przepisom Konstytucji, które wymagają określania stawek podatkowych w ustawie.

Poprawka nr 8 ma na celu doprecyzowanie przepisu dotyczącego przesłanki wyłączającej z definicji czasopism specjalistycznych publikacji zawierających treści bezprawne. Senat postanowił zamknąć katalog określający takie treści i zrezygnować z klauzuli niezgodności z zasadami współżycia społecznego jako zbyt szerokiej.

Zwiększenie dopuszczalnej powierzchni przeznaczanej na reklamy, zdaniem Senatu, umożliwi funkcjonowanie i finansowanie czasopism o niskim nakładzie, w szczególności prasy lokalnej (poprawka nr 9).

Poprawka nr 10 ma zapobiec sytuacji, w której zamieszczenie w publikacji już tylko jednej strony, nie zawierającej wyłącznie krzyżówek, pozwalałoby na uznanie tej publikacji za czasopismo specjalistyczne.

Poprawka nr 12 powoduje, iż za czasopismo specjalistyczne nie będzie uznane czasopismo, na którym nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu. Poprawka ta ma ułatwić weryfikację warunków wymaganych dla czasopism specjalistycznych.

Pozostałe poprawki mają charakter doprecyzowujący bądź redakcyjny i mają na celu poprawienie czytelności ustawy.