U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 18 lipca 2002 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych oraz o zmianie niektórych ustaw

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 5 lipca 2002 r. ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych oraz o zmianie niektórych ustaw, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 5, w art. 3a w ust. 5 w pkt 2 wyrazy "art. 3 ust. 4" zastępuje się wyrazami "art. 3 ust. 5";

2)

w art. 1 w pkt 5, w art. 3b:

a) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Premię gwarancyjną od wpłat wniesionych w danym roku (kwartale), bank, o którym mowa w art. 3 ust. 3, oblicza jako iloczyn łącznych wpłat wniesionych w danym roku (kwartale) i różnicy między ilorazem ceny ostatnio ogłoszonej i ceny dla okresu wniesienia wpłat, pomniejszonym o 1, a składaną stopą procentową między rokiem (kwartałem) wniesienia wpłat a kwartałem, do którego odnosi się cena ostatnio ogłoszona.",

b) dodaje się ust. 3a w brzmieniu:

"3a. Wzór do obliczania wysokości premii gwarancyjnej, zgodnie z ust. 3, określa załącznik do ustawy.";

3)

w art. 1 w pkt 14 kropkę na końcu zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 15 w brzmieniu:

"15) do ustawy dodaje się załącznik w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej ustawy.";

4)

w art. 8 wyrazy "po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia." zastępuje się wyrazami "z dniem 12 sierpnia 2002 r.";

5)

załącznik otrzymuje brzmienie:

"Załącznik do ustawy

z dnia ..................

Wzór do obliczenia wysokości premii gwarancyjnej

Do obliczania premii gwarancyjnej od sumy wpłat wniesionych w roku (kwartale) i-tym stosuje się następujący wzór:

 

gdzie:

i - oznacza rok (kwartał) wniesienia wpłat,

n - oznacza kwartał, dla którego jest znana cena ostatnio ogłoszona,

PGi - oznacza premie gwarancyjne od sumy wpłat wniesionych w roku (kwartale) i,

Ci - oznacza cenę 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ustaloną dla roku (kwartału) i,

Cn - oznacza cenę 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ostatnio ogłoszoną przed kwartałem złożenia wniosku,

SPi - oznacza składaną stopę procentową, według której były oprocentowane wpłaty wniesione w roku (kwartale) i-tym do końca kwartału, dla którego jest znana cena ostatnio ogłoszona,

SPi = (1 + ri/2)x(1 + ri+1)x(1 + ri+2) x...x (1 + rn) -1

gdzie:

 ri - oznacza stopę procentową w roku (kwartale) i podzieloną przez 100,

 rn - oznacza stopę procentową w kwartale n podzieloną przez 100,

WKi -  oznacza sumę wpłat wniesionych w roku (kwartale) i.

Składaną stopę procentową SPi oblicza się według wyżej przedstawionego wzoru przy uwzględnieniu okresów, w których bank dokonywał kapitalizacji odsetek.

Premię łączną oblicza się według wzoru PG = Σi PGi jako sumę premii od wszystkich wpłat wniesionych na książeczkę mieszkaniową w poszczególnych latach (kwartałach).".

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


UZASADNIENIE

Po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm w dniu 5 lipca 2002 r. ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych oraz o zmianie niektórych ustaw, Senat wprowadził do jej tekstu 5 poprawek.

Poprawka nr 1 wprowadza właściwe odesłanie. Poprawka nr 2 przywraca brzmienie projektu rządowego w zakresie opisu wzoru na obliczenie premii gwarancyjnej, Senat uznał bowiem, iż dzięki takiemu opisowi skomplikowany wzór zawarty w załączniku będzie bardziej czytelny.

Poprawka nr 3 jest, zdaniem Senatu, konieczna dla umocowania załącznika w tekście ustawy nowelizowanej w art. 1, po to, by mógł on być traktowany jako załącznik do tej ustawy, a nie załącznik do ustawy nowelizującej, co będzie miało istotne znaczenie przy opracowywaniu tekstu jednolitego ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Poprawką nr 5 Senat uzupełnił wzór na obliczanie premii gwarancyjnej o brakujące elementy oraz nadał mu właściwy kształt graficzny.

Konsekwencją przyjęcia przez Senat poprawek do ustawy i przedłużenia tym samym procesu legislacyjnego jest poprawka nr 4 określająca termin wejścia w życie ustawy na dzień, w którym zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego utraci moc rozporządzenie dotyczące premii gwarancyjnych. Senat uznał, iż w tej sytuacji zachodzi uzasadniony przypadek, o którym mowa w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, uzasadniający wprowadzenie okresu vacatio legis prawdopodobnie krótszego niż czternaście dni od dnia ogłoszenia.