U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 4 lipca 2002 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 21 czerwca 2002 r. ustawy o zmianie ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 2 po wyrazie "ogłosi" dodaje się wyrazy "w wojewódzkim dzienniku urzędowym i poda do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia,";

2)

art. 3 otrzymuje brzmienie:

"Art. 3. Ustawa wchodzi w życie w dniu wyborów, o których mowa w art. 28 ustawy, o której mowa w art. 1, z wyjątkiem art. 1 pkt 15 i art. 2, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Ryszard JARZEMBOWSKI


U Z A S A D N I E N I E

Senat przyjął dwie poprawki do ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o zmianie ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy.

Pierwsza poprawka dotyczy przepisu przejściowego, który zobowiązuje Wojewodę Mazowieckiego do ogłoszenia liczby radnych wybieranych w wyborach do rady dzielnicy miasta stołecznego Warszawy Wesoła oraz do rady powiatu mińskiego. Senat uznał, iż przepis ten należy doprecyzować poprzez wskazanie, iż ogłoszenie liczby radnych nastąpi w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz poprzez podanie do publicznej wiadomości w drodze obwieszczenia, adekwatnie do rozwiązania przyjętego w art. 29 pkt 1 ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. Nr 41, poz. 361).

Druga poprawka dotyczy art. 3 czyli przepisu o wejściu w życie ustawy nowelizującej. Ustawa o ustroju miasta stołecznego Warszawy, za wyjątkiem art. 28 i 29, wejdzie w życie w dniu najbliższych wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego i do rad dzielnic m.st. Warszawa. Zgodnie z treścią art. 3 w brzmieniu ustalonym przez Sejm, omawiana nowelizacja mała by wejść w życie po upływie 14 dnia od dnia ogłoszenia. Przyjęcie takiego terminu wejścia w życie nowelizacji powoduje, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że ustawa nowelizująca wejdzie w życie przed ustawą nowelizowaną, co stanowi rażący błąd legislacyjny. Senat postanowił więc zmienić datę wejścia w życie ustawy nowelizującej tak, aby ustawa nowelizująca weszła w życie w dniu wejścia w życie ustawy nowelizowanej tj. z dniem wyborów do rad. Jedynie art. 1 pkt 15 i art. 2 wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.