U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 21 czerwca 2002 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 23 maja 2002 r. ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 5, w art. 38a:

a) w ust. 2 skreśla się wyraz "stałym",

b) ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Członków Rady wybierają, w wyborach bezpośrednich, ze swojego grona rzecznicy konsumentów działający na obszarze danej delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.",

c) dodaje się ust. 5a i 5b w brzmieniu:

"5a. Kadencja Rady trwa cztery lata."

5b. Rada wybiera ze swojego składu Przewodniczącego Rady.",

d) w ust. 6 zdanie wstępne trzymuje brzmienie:

"Członek Rady może być odwołany przez rzeczników konsumentów, o których mowa w ust. 5, w przypadku:",

e) w ust. 9 po wyrazie "Rady" dodaje się wyrazy "oraz szczegółowe zasady wyboru i odwołania członków Rady";

2)

art. 3 otrzymuje brzmienie:

"Art. 3. W ustawie z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. Nr 47, poz. 211, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 88, poz. 554, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 oraz z 2000 r. Nr 29, poz. 356 i Nr 93, poz. 1027) w art. 19:

1) w ust. 1 skreśla się pkt 1 i 4;

2) ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do czynów nieuczciwej konkurencji określonych w art. 5-7, 11, 14 i 15a.".";

3)

skreśla się art. 5;

4)

art. 6 otrzymuje brzmienie:

"Art. 6. Ustawa wchodzi w życie po upływie 4 miesięcy od dnia ogłoszenia.".

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


UZASADNIENIE

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm w dniu 23 maja 2002 roku ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, postanowił wprowadzić do jej tekstu poprawki.

W toku prac legislacyjnych Senat wiele uwagi poświęcił przepisom ustawy dotyczącym Krajowej Rady Rzeczników Konsumentów. W myśl rozwiązań ustawowych Rada jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Urzędu Ochrony i Konkurencji. Z tego względu, zdaniem Senatu, powoływanie członków Rady przez Prezesa Urzędu nie jest prawidłową regulacją. Poprawka nr 1 proponuje rozwiązanie, zgodnie z którym członkowie Rady będą wybierani w wyborach bezpośrednich przez rzeczników konsumentów działających na obszarze danej delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, spośród ich grona. Szczegółowe zasady wyboru i odwołania członków Rady zostaną określone w regulaminie ustalonym przez Prezesa Urzędu.

Poprawka nr 3 jest konsekwencją poprawki nr 1 i w związku ze zmianą zasad wyboru członków Rady skreśla przepis przejściowy.

Poprawka nr 2 eliminuje z ustawy niewłaściwe odesłanie.

Poprawka nr 4 jest wyrazem przekonania Senatu o konieczności wcześniejszego, aniżeli przewiduje to ustawa w brzmieniu uchwalonym przez Sejm, wejścia w życie regulacji rozszerzających zakres ochrony konsumentów.