U C H W A Ł A
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 20 czerwca 2002 r.
w sprawie ustawy o zmianie ustawy o substancjach i preparatach chemicznych
Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 23 maja 2002 r. ustawy o zmianie ustawy o substancjach i preparatach chemicznych, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:
1) |
w art. 1 dodaje się pkt 5a w brzmieniu: "5a) w art. 12 dodaje się ust. 5 w brzmieniu: "5. Minister właściwy do spraw zdrowia ogłasza, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym wydawanym przez tego ministra, listę substancji nowych zamieszczonych w Europejskim Wykazie Notyfikowanych Substancji Chemicznych (ELINCS).";";
|
2) |
w art. 2 po wyrazach "przepisów wykonawczych" dodaje się wyrazy ", nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy"; |
3) |
w art. 3 po wyrazach "dnia ogłoszenia" dodaje się wyrazy ", z wyjątkiem art. 1 pkt 5a, który wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2002 r.". |
WICEMARSZAŁEK SENATU
Ryszard JARZEMBOWSKI
UZASADNIENIE
Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm w dniu 23 maja 2002 r. ustawy o zmianie ustawy o substancjach i preparatach chemicznych, postanowił wprowadzić do jej tekstu 3 poprawki.
W toku prac legislacyjnych nad ustawą Senat dostrzegł możliwość wprowadzenia do nowelizacji rozwiązania, które ułatwi polskim przedsiębiorcom monitorowanie notyfikacji substancji chemicznych, bez konieczności sięgania do wykazów ogłaszanych przez Komisję Europejską. W tym celu Senat przyjął poprawkę nr 1, która nakłada na ministra właściwego do spraw zdrowia obowiązek ogłoszenia listy substancji nowych zamieszczonych w Europejskim Wykazie Notyfikowanych Substancji Chemicznych (ELINCS).
Poprawka nr 3 koreluje datę wejścia w życie tego przepisu z dniem wejścia w życie pozostałych regulacji dotyczących substancji nowych i określa ją na dzień 1 listopada 2002 roku.
Poprawka nr 2 jest wynikiem przekonania Izby, iż bezterminowe utrzymanie w mocy aktów wykonawczych wydanych na podstawie upoważnień ustawowych zmienianych ustawą nie jest rozwiązaniem prawidłowym. Rozwiązanie przyjęte przez Senat (określenie 12-miesięcznego terminu, do którego rozporządzenia mogą być utrzymane w mocy) niewątpliwie zdyscyplinuje do działania organy obowiązane do wydania aktów wykonawczych.
Określenie tego terminu ma także na celu prawidłowe funkcjonowanie ustawy, ponieważ przepisy zamieszczone w aktach wykonawczych uzupełniają rozwiązania merytoryczne zaproponowane w ustawie.
Przy określaniu terminu utrzymania w mocy aktów wykonawczych Senat zwrócił uwagę na kwestię pełnej implementacji norm unijnych dotyczących substancji i preparatów chemicznych. Zgodnie z ustawą transpozycja prawa wspólnotowego nastąpi częściowo na poziomie aktów wykonawczych. Nieokreślone bliżej w czasie wejście w życie norm prawnych Unii Europejskiej nie było zdaniem Izby rozwiązaniem właściwym.