U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 13 grudnia 2001 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 29 listopada 2001 r. ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w lit. b), w ust. 1a wyraz "rozwoju" zastępuje się wyrazami "zagospodarowania przestrzennego";

2)

w art. 2 skreśla się wyrazy "ogłoszenia, z mocą od dnia".

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


UZASADNIENIE

Senat w pełni podzielił pogląd Sejmu o celowości przedłużenia okresu, w którym powinny obowiązywać plany zagospodarowania przestrzennego, sporządzone przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym.

Obie zaproponowane poprawki zmierzają jedynie do nadania temu rozstrzygnięciu formy, zdaniem Senatu, lepiej jeszcze oddającej zamierzenia Parlamentu.

Pierwsza poprawka uwzględnia fakt, że ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym zobowiązuje do sporządzania dokumentów, określanych jako "studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy". Senat proponuje również w nowym przepisie art. 67 ust. 1a powtórzyć to samo określenie.

W drugiej, proponowanej poprawce Senat założył, że rozpatrywana nowelizacja powinna być opublikowana przed końcem bieżącego roku, tj. przed upływem pierwotnego terminu ważności planów. Gdyby miało być inaczej, tj. gdyby ustawa miała być opublikowana na początku 2002 r., należałoby mówić nie o przedłużeniu, lecz raczej - o przywróceniu terminu. A więc obecne brzmienie art. 2, odpowiadające wariantowi, w którym ustawa - opublikowana po 1 stycznia 2002 r. - uzyskałaby moc wsteczną, nie jest skorelowane z treścią zmiany wprowadzanej w art. 67 nowelizowanej, pierwotnej ustawy. Dlatego uznając, że modyfikacja terminu w wersji przyjętej w art. 1 musi być opublikowana w roku bieżącym, Senat proponuje usunąć z art. 2 zbędne w takiej sytuacji sformułowanie, uruchamiające retroakcję.