Oświadczenie


Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przekazał informację w związku z oświadczeniem senatorów Zbigniewa Zychowicza i Bogdana Podgórskiego, złożonym na 20. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 18):

Warszawa,31 lipca 2002 r.

Szanowny Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z przekazaniem przez Pana Marszałka oświadczeń złożonych przez Panów Senatorów: Zbigniewa Zychowicza i Bogdana Podgórskiego uprzejmie informuję i proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień:

  1. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w postępowaniu o udzielenie koncesji za pomocą stacji nadawczej zlokalizowanej w Krakowie - Łazanach, w którym stronami były Fundacja Rozwój Kultury Ziemi Gdowskiej z siedzibą w Gdowie oraz spółka Radio ESKA S.A. z siedzibą w Warszawie zostało zakończone poprzez podjęcie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na posiedzeniu w dniu 20 czerwca 2002 roku uchwały o udzieleniu koncesji dla ESKA S.A. (uchwała nr 356).
  2. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zgodnie z obowiązującą ustawą przyznaje koncesje dla stacji radiowych na 7 lat. Decyzja o przyznaniu koncesji podejmowana jest w głosowaniu większością głosów. Koncesja dla Radia BLUE FM wygasła po okresie 7 lat. Przeprowadzona została nowa procedura przyznawania koncesji. Wnioski o przyznanie koncesji były rozpatrywane na posiedzeniu KRRiT 21 marca 2002 roku. Krajowa Rada podjęła wówczas większością głosów decyzję negatywną w odniesieniu do obu wnioskodawców. Strony złożyły odwołanie, które było rozpatrywane 20 czerwca 2002 roku. Po rozpatrzeniu odwołań złożonych zarówno przez Fundację jak i Radio ESKA S.A. większością głosów koncesję otrzymało Radio ESKA S.A.
  3. Ze względu na liczne protesty i dodatkowe argumenty zgłaszane przez Fundacją Rozwój Kultury Ziemi Gdowskiej w trybie wyjątkowym został zgłoszony wniosek o reasumpcję głosowania i ponowne rozpatrzenie tej sprawy. Podczas posiedzenia 18 lipca bieżącego roku wniosek ten został omówiony i głosami większości Członków KRRiT pierwotna negatywna decyzja została podtrzymana.
  4. Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji oraz Regulaminem Prac Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 16 lutego 1996 roku (paragraf 9 ust. 1) uchwały Krajowej Rady podejmowane są bezwzględną większością głosów (to jest minimum pięcioma głosami). W przypadku braku pięciu głosów popierających uchwałę rozstrzygnięcie ma charakter negatywny.
  5. Odnośnie zarzutu dotyczącego publicznych wypowiedzi niektórych członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pozwalam sobie załączyć wyjaśnienia z 22 czerwca bieżącego roku członka KRRiT p. Adama Halbera skierowane do redaktora naczelnego Gazety Wyborczej. Członkowie KRRiT działają na podstawie przepisów ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji i mają prawo do przedstawiania indywidualnych poglądów. Z tych względów nie mogą odnieść się bezpośrednio do wypowiedzi p. Danuty Waniek i nie posiadam jej oświadczenia, które dotyczyłoby treści wypowiedzi na temat naruszania warunków koncesyjnych przez Radio BLUE FM.

Uprzejmie proszę o przyjęcie powyższych wyjaśnień. Jednocześnie uprzejmie Pana Marszałka informuję, że w najbliższym czasie na podstawie wyżej wymienionej uchwały KRRiT podpisana zostanie decyzja Przewodniczącego KRRiT, od której strona może wnieść skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Łączę wyrazy szacunku

Juliusz Braun


Oświadczenie