Prokurator Krajowy przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Mariana Żenkiewicza, złożone na 6. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 5):
Warszawa, dnia 30 stycznia 2002
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senat
Odpowiadając na pytanie Pana Senatora Mariana Żenkiewicza, zawarte w oświadczeniu złożonym podczas 6 posiedzenia Senatu RP w dniu 21 grudnia 2001 r. przekazane przy piśmie Pana Marszałka nr LP/043/09/02/V z dnia 8 stycznia 2002 r., a dotyczące wdrażania przez organy prokuratury, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 listopada 2001 r. (sygn. K. 36/2001), w sprawie stwierdzonej niezgodności art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora
z art. 105 ust. 3 Konstytucji RP uprzejmie informuję, że Prokuratura Krajowa jeszcze przed wydaniem przez Trybunał Konstytucyjny wskazanego orzeczenia prezentowała stanowisko, że w świetle przepisu art. 105 ust. 3 Konstytucji RP nie ma przeszkód prawnych do kontynuowania toczącego się przeciwko parlamentarzyście postępowania karnego za czyny popełnione przed uzyskaniem mandatu posła i senatora, a konieczność zawieszenia takiego postępowania zachodzi jedynie wówczas, gdy zażąda tego Sejm RP.Ponieważ jednak prokurator nie jest uprawniony do oceny konstytucyjności ustawy i odmowy jej zastosowania w razie sprzeczności z Konstytucją uznano, że kontynuowanie postępowań przygotowawczych wbrew zakazowi wynikającemu z art. 8 ust. 1 ustawy o wykonywaniu mandatu posł
a i senatora byłoby prawnie niedopuszczalne. Możliwość skorzystania z uregulowania zawartego w art. 105 ust. 3 Konstytucji zachodziła jedynie w toku postępowania sądowego, za czym przemawiała - zdaniem prokuratury - treść art. 178 ust. 1 Konstytucji RP.Prezentowane wyżej stanowisko zostało przekazane do wiadomości wszystkich Prokuratorów Apelacyjnych pismem Prokuratora Krajowego (PR II 930/01) z dnia 25 października 2001 r.
Bezpośrednio zaś po wydaniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 listopada 2001 r. Prokuratura Krajowa przekazała jego treść wraz z uzasadnieniem do wiadomości wszystkich Prokuratorów Apelacyjnych, a dodatkowo pismem z dnia 5 grudnia 2001 r. (PR II 930/01/2001) zobowiązano wszystkich Prokuratorów Apelacyjnych do niezwłocznego kontynuowania postępowań przygotowawczych przeciwko posłom, a także zainicjowania stosownym wnioskiem, takich postępowań zawisłych przed sądami.
Jak ustalono wspomniane wyżej zalecenia Prokuratury Krajowej zostały wykonane przez Prokuratury Apelacyjne, co przyniosło efekt w postaci nadania biegu postępowaniom karnym dotyczących posłów.
Spośród spraw opisanych w wykazie przedstawionym Panu Marszałkowi przy piśmie z dnia 15 grudnia 2001 r., sądy skierowały do rozpoznania 10 spraw wyznaczając w nich terminy rozpraw, natomiast we wszystkich przypadkach pozostających w dyspozycji organów prokuratury (6 spraw) postępowania przygotowawcze prowadzone są na bieżąco.
Z poważaniem
Karol Napierski