Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Marii Szyszkowskiej, złożonym na 83. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 89):
Warszawa, dn. 2005.07.5
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
odnosząc się do oświadczenia Pani Senator Marii Szyszkowskiej złożonego na 83. posiedzeniu Senatu w dniu 16 czerwca 2005 r. (pismo nr BPS/DSK-043-303/05) pragnę poinformować, że na podstawie art. 4a ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 65, poz. 385 ze zm.) określane są, w drodze rozporządzenia, standardy nauczania dla poszczególnych kierunków studiów i poziomów kształcenia. Każdy standard zawiera pewną liczbę godzin, które uczelnia może dowolne wypełnić treścią, zgodnie z własną koncepcją kształcenia na danym kierunku studiów. A zatem nie ma przeszkód, aby wprowadzić do programu studiów przedmiot "historia filozofii", nawet jeśli nie jest on uwzględniony w standardzie nauczania dla danego kierunku studiów.
Należy podkreślić, że ze względu na konstytucyjnie gwarantowaną zasadę autonomii uczelni przeregulowanie programów nauczania nie znajduje, w mojej opinii, uzasadnienia. Wyrażam głębokie przekonanie, że środowisko akademickie docenia rolę kształcenia w zakresie filozofii i nie wydaje się, aby przedmiotowi temu groziło wyrugowanie z programów nauczania w szkołach wyższych.
Z poważaniem
w/z MINISTRA
SEKRETARZ STANU
Tadeusz Szulc