Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Marii Szyszkowskiej, złożone na 72. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):
Warszawa, 2004-12-02
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
odpowiadając na oświadczenie Pani Marii Szyszkowskiej Senator RP złożone podczas 72. posiedzenia Senatu RP w dniu 18 listopada 2004 r. uprzejmie informuję, że minister właściwy do spraw oświaty i wychowania zgodnie z art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2003 r. Nr 6 poz. 65 i Nr 137, poz. 1304 z późn. zm.) określa w drodze rozporządzenia warunki i tryb dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania, programów wychowania przedszkolnego i podręczników oraz zalecania środków dydaktycznych (Dz.U. Nr 69 z 2002 r., poz. 635).
Zalecanie jest dobrowolne i ma charakter rekomendacji. W bieżącym roku kalendarzowym minister właściwy do spraw oświaty i wychowania zalecił do użytku szkolnego - na wniosek zainteresowanych producentów lub dystrybutorów - ponad 130 wyrobów, głównie programów komputerowych i multimedialnych. Inne środki dydaktyczne objęte rozporządzeniem to np.: przyrządy i urządzenia przydatne nauczycielowi lub uczniowi w procesie dydaktycznym, a w szczególności tablice, mapy, fotogramy, portrety, teki tematyczne, przezrocza, fazogramy, modele, okazy, filmy na kasetach video, gry dydaktyczne, przyrządy pomiarowe, itp.
Zgodnie z wymienionym wyżej rozporządzeniem wydawnictwa określane jako "ściągi" i "bryki" nie są środkami dydaktycznymi.
Podzielam niepokój Pani Senator RP Marii Szyszkowskiej w sprawie wydawania oraz sprzedaży "ściąg i bryków", ale nie widzę możliwości wydania zakazu korzystania z tych wydawnictw.
Z wyrazami szacunku
wz MINISTRA
PODSEKRETARZ STANU
Anna Radziwiłł