Oświadczenie


Minister Kultury przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Marii Szyszkowskiej, złożonym na 63. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 64):

Warszawa, 14.06. 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek
Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

Odnosząc się do złożonego 3 czerwca br. przez Panią prof. Marię Szyszkowską oświadczenia proszę o przyjęcie następujących informacji.

Dotychczasowa polityka Ministerstwa Kultury w zakresie finansowania czasopism jest pochodną trzech czynników:

1. Stworzenia w roku 1990 koncepcji czasopism "patronackich", finansowanych za pośrednictwem Biblioteki Narodowej. Koncepcja czasopism patronackich zrodziła się w 1990 roku. Została ona wymuszona przez splot okoliczności - niestabilność rynku wydawniczego, gwałtowny wzrost cen, złą dystrybucję. W styczniu 1990 roku Ministerstwo Kultury przyjęło patronat nad niektórymi deficytowymi czasopismami kulturalnymi, literackimi i artystycznymi, wydawanymi dotąd przez RSW - "Prasa - Książka - Ruch". Rozpoczęto finansowanie "Dialogu", "Kina", "Regionów, "Odry", "Ruchu Muzycznego", "Teatru" i "Twórczości" a następnie "Literatury na świecie" i "Nowych Książek".

W chwili obecnej "patronatem" objęte są następujące czasopisma: "Dialog", "Literatura na Świecie", "Nowe Książki", "Ruch Muzyczny", "Twórczość", "Nowaja Polsza". Środki przeznaczane na ich wydawanie to około 4.400.000 zł.

2. Przeprowadzonego w 1999 roku sondażu wśród kilkudziesięciu stowarzyszeń twórczych i luminarzy polskiej kultury, wspartego opiniami Biblioteki Narodowej, Fundacji Kultury i Fundacji Batorego. W efekcie tego sondażu do dotacji państwowej zarekomendowanych zostało kilkadziesiąt tytułów. Lista ta z niewielkimi zmianami obowiązuje do dnia dzisiejszego. Czasopisma te wspierane są w ramach Rozporządzenia Ministra Kultury w sprawie warunków promowania i wspierania zadań z zakresu kultury finansowanych lub dofinansowywanych ze środków pochodzących z dopłat do stawek w grach stanowiących monopol państwa... Do tej grupy należą periodyki o powszechnie uznanej randze oraz kulturotwórczym charakterze, ważne dla kultury polskiej i zachowania dziedzictwa narodowego czasopisma o charakterze regionalnym, skupiające wokół siebie różnorodne środowiska intelektualne i prowadzące szeroką działalność popularyzatorską, wydawniczą i promocyjną. Są to np. "Teatr", "Scena", "Twórczość Ludowa", "Didaskalia", "Pamiętnik Literacki", "Odra", "Życie Muzyczne, "Film na Świecie", "Kino", "Spotkania z Zabytkami". Łącznie w roku 2003 były to 44 czasopisma.

3. Wynikającego z art. 35 Konstytucji RP obowiązku zapewnienia mniejszościom narodowym i etnicznym wolności zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania własnych obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury. Periodyki mniejszości narodowych i etnicznych. Obowiązek wspierania tych czasopism wynika z art. 35 Konstytucji RP, który nakłada na państwo obowiązek zapewnienia mniejszościom narodowym i etnicznym wolności zachowania i rozwoju własnego języka, zachowania własnych obyczajów i tradycji oraz rozwoju własnej kultury. Ministerstwo Kultury wspiera finansowo zadania środowisk mniejszości narodowych służące pielęgnowaniu języka narodowego oraz ich tradycji kulturowych - w 2004 r. mniejszości narodowe dzięki pomocy Ministerstwa Kultury wydają 39 periodyków, z czego najważniejsze to tygodniki: niemiecki "Schlesisches Wochenblatt" (wydany w języku polskim i niemieckim), białoruska "Niwa", ukraińskie "Nasze Słowo", dwutygodniki: litewska "Aušra", żydowskie "Dos Jidisze Wort - Słowo Żydowskie" (wydawane w języku polskim oraz jidisz), miesięczniki: słowacki "Život", romski "Rrom p-o Drom" (wydawany w języku polskim i romskim), łemkowska "Besida" oraz ormiański "Biuletyn OTK", tatarski "Rocznik Tatarski" (wydawany w języku polskim). Nakłady na ten cel wynoszą 2.297.100 zł.

Kwartalnik "Małżeństwo i Rodzina" nie otrzymał dotacji ze względu na fakt, że pierwszeństwo w uzyskaniu środków mają czasopisma poświęcone kulturze. Tematyka w/w kwartalnika, jakkolwiek niezwykle ważka, znajduje się poza zakresem działań Ministerstwa Kultury.

Załączamy wykaz pism, dla których przewidywane są dotacje w bieżącym roku.

Z poważaniem

wz MINISTRA KULTURY

SEKRETARZ STANU

Michał Tober


Oświadczenie