Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senator Marii Szyszkowskiej, złożonym na 42. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 40), przekazał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, 27.VI.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na pismo z dnia 17 czerwca 2003 r. o sygn. BPS/DSK-043-277/03, przekazujące oświadczenie Senatora RP Pani Marii Szyszkowskiej złożone podczas 42. posiedzenia Senatu w sprawie działań podejmowanych przez Policję wobec kościołów i związków wyznaniowych o uregulowanym statusie prawnym, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

Zjawisko nowych ruchów religijnych działających w Polsce budzi duże emocje społeczne. Zainteresowaniu tym tematem sprzyjają szeroko omawiane w mediach wydarzenia, w których udział biorą kontrowersyjne grupy religijne. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jako resort odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i porządku publicznego widzi potrzebę bieżącego monitorowania zagrożenia ze strony niektórych, najbardziej niebezpiecznych ruchów religijnych.

Do kategorii "nowych ruchów religijnych", czy też "sekt" nie powinno się włączać kościołów i innych związków wyznaniowych o ustawowo uregulowanym statusie prawnym. Kościoły i inne związki wyznaniowe, obecne na terenie Polski od wielu lat, w uznaniu ich ugruntowanej pozycji, uzyskały ze strony państwa regulację prawną w formie odrębnej ustawy o stosunku państwa do danego kościoła lub innego związku wyznaniowego. Uregulowany status prawny posiadają także kościoły i związki wyznaniowe, wpisane do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych.

Zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (tj.: Dz. U. z 2000 r., Nr 26, poz. 319), działalność kościołów i innych związków wyznaniowych nie może naruszać przepisów ogólnie obowiązujących ustaw chroniących bezpieczeństwo publiczne, porządek, zdrowie lub moralność publiczną, władzę rodzicielską albo podstawowe prawa i wolności innych osób. Korzystanie przez kościoły i inne związki wyznaniowe ze swobody działania odbywa się zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami, chyba że ustawy stanowią inaczej. Zasada ta dotyczy wszystkich kościołów, bez względu na formę regulacji prawnej (art. 9 ust. 2 pkt 3 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania), a zatem także kościołów oraz związków wyznaniowych o ustawowo uregulowanym statusie prawnym.

Organy państwa odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny mają prawo i obowiązek zbierać informacje o wszelkiego rodzaju zagrożeniach.

W stosunku do członków nowych ruchów religijnych, nie posiadających uregulowanego statusu prawnego powinny obowiązywać zasady rozpoznania takie jak wobec wszystkich obywateli. W przypadku kościołów i innych związków wyznaniowych o uregulowanym statusie prawnym, w sytuacji uzasadnionych podejrzeń naruszania prawa, należy mieć dodatkowo na uwadze konstytucyjną niezależność i autonomię struktur państwa i kościoła lub innego związku wyznaniowego oraz samorządność kościołów i innych związków wyznaniowych, w granicach określonych w art. 27 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

Odnosząc się do poruszonej w oświadczeniu Pani Senator kwestii działań prowadzonych przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku informuję, iż pismem z dnia 14 maja 2003 r., sygn. L. dz. E-VII-292/253/2003, Komenda Główna Policji przekazała stosowne wyjaśnienia w sprawie Sekretarzowi Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rzeczypospolitej Polskiej Pastorowi Andrzejowi Sicińskiemu (kopia w załączeniu).

Z wyrazami szacunku

MINISER
Spraw Wewnętrznych i Administracji

z up. Paweł Dakowski

Podsekretarz Stanu


Oświadczenie