Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 83. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 89):
Warszawa, dnia 1.07.2005 r.
Pan
Kazimierz Kutz
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z przekazaniem przez Pana Marszałka w dniu 21.06.2005 r. oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Józefa Sztorca podczas 83 posiedzenia Senatu RP w dniu 16.06.2005 r. celem zajęcia stanowiska w sprawie Pana Sławomira Ch. z Tarnowa, który nie może kontynuować inwestycji na nabytej notarialnie nieruchomości, a prowadzone postępowanie w tej sprawie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie za sygn. II SA Kr 110/04 przedłuża się, uprzejmie informuję, co następuje.
Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny niestety, nie może podjąć interwencji w kierunku przyspieszenia zakończenia tego postępowania, gdyż nie sprawuje żadnych funkcji nadzorczych nad sądownictwem administracyjnym.
Zgodnie z ustawą z dnia 27.07.2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. nr 98, poz. 1070 z późn. zm.) uprawnienia nadzorcze Ministra Sprawiedliwości ograniczają się jedynie do sądów powszechnych.
Natomiast działalność sądów administracyjnych nadzoruje, stosownie do art. 12 ustawy z dnia 25.07.2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. nr 153, poz. 1269) - Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego i jedynie on jest władny skontrolować przez podległe służby, zarzut przewlekłego rozpoznawania sprawy i zlecić podjęcie stosownych czynności w celu usprawnienia postępowania.
Z poważaniem
Jerzy M. Żuralski