Zastępca Prokuratora Generalnego przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 83. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 89):
Warszawa, dnia 20 lipca 2005 r.
Pan
Kazimierz Kutz
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
Nawiązując do treści oświadczenia Pana Senatora Józefa Sztorca, złożonego podczas 83 posiedzenia Senatu w dniu 16 czerwca br., pragnę uprzejmie poinformować, że Prokuratura Okręgowa w Tarnowie prowadzi pod sygnaturą III ds. 31/04S śledztwo w sprawie przyjmowania w latach 2002-2003 w Tarnowie przez osobę z Kongregacji Oratorium im. Św. Filipa Neri środków finansowych, pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego oraz podejmowania czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie pochodzenia środków pieniężnych - to jest o przestępstwo z art. 299 § 1 k.k.
Pisemne zawiadomienie o przestępstwie złożył w dniu 8 października 2004 roku Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Z treści zawiadomienia wynikało, iż ksiądz Paweł P. - duszpasterz przy Parafii Św. Filipa Neri w Tarnowie, będący pełnomocnikiem do konta bankowego Kongregacji Oratorium im. Św. Filipa Neri, a także Pan Senator, prowadzący działalność gospodarczą w ramach firmy TAREL Spółka z o.o. z siedzibą w Woli Rzędzińskiej i jego dwaj synowie Marcin i Jarosław Sz. mogli swym zachowaniem naruszyć dyspozycje przepisów art. 299 § 1 k.k. oraz 56 § 1 kodeksu karnego skarbowego.
W toku wszczętego w tej sprawie w dniu 29 października 2004 roku śledztwa zgromadzono materiał dowodowy, uzasadniający podejrzenie, że ksiądz Paweł P. przywłaszczył na szkodę Kongregacji Oratorium im. Św. Filipa Neri środki finansowe w łącznej kwocie około 2,5 mln złotych, które pochodziły z wpłat od firmy TAREL Pana Senatora oraz od Marcina i Jarosława Sz., będących udziałowcami Przedsiębiorstwa Usługowego SMOLER w Woli Rzędzińskiej. Wpłaty te miały być przeznaczone na działalność chrytatywno-opiekuńczą, zaś poczynione ustalenia dowodzą, iż ksiądz Paweł P. nie finansował tego rodzaju działalności przy wykorzystaniu tak znacznych środków finansowych. Przedstawiono mu zatem zarzut popełnienia przestępstwa z art. 284 § 2 k.k. w zw. z art. 291 § 1 k.k. i w zw. z art. 12 k.k.
W dniu 12 kwietnia br. Sąd Rejonowy w Tarnowie zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie, uzależniając jego uchylenie od wpłaty poręczenia majątkowego w kwocie 70.000 złotych oraz poręczenia osoby godnej zaufania. Zgodnie z treścią postanowienia sądu w dniu 13 kwietnia br. tymczasowe aresztowanie uchylono i zastosowano wskazane środki zapobiegawcze włącznie z zakazem opuszczana kraju
Celem weryfikacji danych, wynikających z zawiadomienia o przestępstwie, prokurator zwrócił się do właściwego urzędu kontroli skarbowej o przeprowadzenie kontroli prawidłowości dokonania przez firmy TAREL i SMOLER odliczeń darowizn, przekazanych na cele kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej w latach 2002-2003, w tak znacznej wysokości.
Z uwagi na to, że Pan Senator nie wskazał publikacji prasowych, którymi czuje się dotknięty, niesposób ustalić, czy ich źródłem mogły być informacje prokuratury, czy też własne ustalenia dziennikarzy. Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, działając w oparciu o przepisy rozdziału 7 Regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury - Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 kwietnia 1992 roku (Dz.U. Nr 38, poz. 163), przekazywał dziennikarzom skrótowe wiadomości dotyczące okoliczności bezspornie ustalonych w tej poruszającej opinię społeczną sprawie - bez określenia roli Pana Senatora.
Z poważaniem
Karol Napierski