Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 81. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 87), przekazał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, 20 czerwca 2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

Nawiązując do pisma z dnia 25 maja 2005 r., o sygn. BPS/DSK-043-252/05, przekazującego oświadczenie Senatora RP Pana Józefa Sztorca złożone podczas 81. Posiedzenia Senatu RP w dniu 19 maja 2005 r., uprzejmie przedstawiam następujące wyjaśnienia.

Z informacji, którymi dysponuje MSWiA nie wynika, aby Policja stosowała podsłuch telefoniczny wobec Pana Senatora Józefa Sztorca lub innej osoby o takim samym imieniu i nazwisku.

Niezależnie od powyższego uprzejmie informuję, że polskie prawo dopuszcza formę procesową i operacyjną kontroli oraz utrwalania treści rozmów telefonicznych. Zasady stosowania tej formy procesowej zostały szczegółowo opisane w Rozdziale 26 (art. 237 do 242) ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz.U. Nr 89, poz. 555 z późn. zm.).

Uwarunkowania i zasady stosowania kontroli operacyjnej przez Policję, zostały zawarte w art. 19 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tj. Dz.U. 2002 r., Nr 7, poz. 58 z późn. zm.). Zgodnie z pkt 6 ww. przepisu, kontrola operacyjna prowadzona jest niejawnie i polega na:

- kontrolowaniu treści korespondencji,

- kontrolowaniu zawartości przesyłek,

- stosowaniu środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób niejawny informacji i dowodów oraz ich utrwalanie, w szczególności treści rozmów telefonicznych i innych informacji przekazywanych za pomocą sieci telekomunikacyjnych.

Podkreślić należy, że Policja nie jest jedynym organem uprawnionym do prowadzenia kontroli operacyjnej.

Z wyrazami szacunku

MINISTER

Spraw Wewnętrznych i Administracji

wz. Tadeusz MATUSIAK

Sekretarz Stanu


Oświadczenie