Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Sztorca, złożonym na 79. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 84):

Warszawa, 19.04. 2005 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

Odpowiadając na pismo Pana Marszałka odnoszące się do oświadczenia dotyczącego chorób związanych z narażeniem na pył azbestu, złożone przez senatora Józefa Sztorca podczas 79 posiedzenia Senatu RP w dniu 1 kwietnia 2005 roku, uprzejmie informuję, że wykaz chorób zawodowych stanowiący załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz.U. Nr 132, poz. 1115), wymienia choroby, które można w świetle prawa uznać za choroby zawodowe powstałe w wyniku narażenia na azbest. Są one wymienione w tym wykazie pod pozycjami:

3.5. pylica azbestowa

5. przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli, które spowodowało trwałe upośledzenie sprawności wentylacyjnej płuc...

17. Nowotwory złośliwe powstałe w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi:

1) rak płuc, rak oskrzela

2) międzybłoniak opłucnej albo otrzewnej.

Nowotwory układu chłonnego nie są zaliczane przez ekspertów polskich ani światowych do chorób azbestozależnych.

Odpowiadając na pytanie do świadczenia finansowe z tytułu choroby zawodowej należy powołać się na ustawę z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 121, poz. 1264) oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (Dz.U. Nr 234, poz. 1974), będącego wypełnieniem delegacji art. 11 ust. 5 ustawy. W myśl tych regulacji organem właściwym do orzekania o stanie zdrowia, również dla celów rentowych, jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jedynie rozpoznanie choroby zawodowej przez wojewódzki ośrodek medycyny pracy oraz wydanie na podstawie tego orzeczenia decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej przez właściwego Państwowego Inspektora Sanitarnego stają się podstawą do orzekania przez lekarzy orzeczników ZUS o wielkości uszczerbku na zdrowiu i wypłaceniu jednorazowego odszkodowania oraz przyznania renty z tytułu choroby zawodowej.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Zbigniew Podraza


Oświadczenie