Minister Finansów przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 76. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 80):
Warszawa, 2005-03-04
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z pismem znak: BPS/DSK-043-36/05 z dnia 10 lutego 2005 r., przy którym przekazano oświadczenia złożone przez senatora Józefa Sztorca podczas 76. posiedzenia Senatu RP w dniu 3 lutego 2005 r., uprzejmie wyjaśniam co następuje.
1. Pomoc udzielana zakładom pracy chronionej na podstawie art. 25, art. 26, art. 26a, art. 26d i art. 32 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776) polegająca na dofinansowaniu wynagrodzeń, kosztów osobowych pracodawcy oraz zwrocie niektórych kosztów poniesionych przez pracodawcę spełnia cechy dotacji. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (PWN, 1996) dotacja (subwencja) to bezzwrotna pomoc finansowa udzielona instytucji, organizacji, przedsiębiorstwu (rzadziej osobie) w celu popierania określonej działalności. Zatem, dofinansowanie ww. kosztów poniesionych przez przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne jest formą popierania ich działalności. Należy przy tym zauważyć, że sam ustawodawca w art. 25 ust. 6 ww. ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, tego rodzaju dofinansowanie nazwał "dotacją". Uwzględniając powyższe, dotacje te mają znaczenie przy stosowaniu przepisów art. 90 ust. 3-8 ustawy o podatku od towarów i usług.
Ponadto informuję, że zostały podjęte kroki w celu ujednolicenia wykładni prawa w tym zakresie.
2. Na podstawie art. 21a ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 927 z późn. zm.), członkom walnego zgromadzenia, zarządu, komisji problemowych, komisji rewizyjnej, rady powiatowej izby i delegatowi do Krajowej Rady Izb Rolniczych przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych na zasadach określonych przez walne zgromadzenie.
Zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych, zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy. Podmiot, który dokonuje wypłaty tych świadczeń, obowiązany jest jako płatnik, na podstawie art. 41 ustawy, do poboru zaliczki na podatek dochodowy.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.
Stosownie do przepisu art. 21 ust. 13 ustawy, zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:
1) w celu osiągnięcia przychodów, lub
2) w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
3) przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
4) przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.
Wysokość należności przysługujących z tytułu podróży służbowej na terenie kraju określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 z późn. zm.).
Natomiast należności przysługujące z tytułu podróży poza granicami kraju, określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 z późn. zm.).
Do należności tych, oba powołane rozporządzenia zaliczają diety oraz zwrot kosztów:
1) przejazdów;
2) noclegów;
3) dojazdów środkami komunikacji miejscowej;
4) innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Zatem zwolnione z opodatkowania są diety i zwrot kosztów podróży służbowych otrzymanych przez członków zarządu, walnego zgromadzenia oraz komisji izb rolniczych, do wysokości określonej w rozporządzeniach.
Natomiast kwoty przekraczające określony w powołanych przepisach limit lub należności w nich nie wymienione, podlegają opodatkowaniu, łącznie z innymi należnościami wypłaconymi tym osobom.
Z poważaniem
Z upoważnienia Ministra Finansów
Podsekretarz Stanu
Jarosław Neneman