Oświadczenie


Minister Finansów przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, 2004-12-22

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Nawiązując do przesłanego przy piśmie nr BPS/DSK-043-544/04 z dnia 7 grudnia 2004 r. oświadczenie złożonego przez pana Senatora Józefa Sztorca w sprawie Oddziału Celnego w Tarnowie uprzejmie informuję, co następuje.

Opracowując model struktury organizacyjnej Służby Celnej na 1 maja 2004 r. przyjęto założenie, iż po upływie kilku miesięcy od czasu akcesji Polski do UE zostanie dokonana analiza funkcjonowania zewnętrznych komórek organizacyjnych administracji celnej w zakresie obciążenia pracą, liczby odpraw celnych i kosztów utrzymania. analiza skali i kierunków wymiany handlowej z zagranicą dokonana w oparciu o dane z pierwszych miesięcy członkostwa Polski w Unii Europejskiej wskazuje na spadek ilości odpraw celnych towarów spoza krajów unijnych, w związku z czym obciążenie pracą funkcjonariuszy celnych z tytułu obsługi zgłoszeń celnych uległo po 1 maja 2004 r. bardzo znacznemu zmniejszeniu. Jednocześnie obciążenie pracą z tytułu realizacji zadań w zakresie podatku akcyzowego oraz innych zadań nałożonych na Służbę Celną ustawą z dnia 27 czerwca 2003 roku o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U. Nr 137, poz. 1302) nie zawsze daje wystarczającą podstawę do dalszego funkcjonowania danej placówki celnej. Stanowiło to podstawę do nowelizacji aktów prawnych odnoszących się do struktury administracji celnej i właściwości miejscowej poszczególnych placówek.

Zgodnie z podpisanymi przez Ministra Finansów rozporządzeniami od 1 stycznia 2005 r. w Tarnowie będzie nadal funkcjonował oddział celny. Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie właściwości miejscowej organów celnych wprowadza zmiany we właściwości Urzędu Celnego w Krakowie w stosunku do Oddziału Celnego w Tarnowie. Zamieszczone zmiany dotyczą przesunięcia właściwości miejscowej Oddziału Celnego w Tarnowie z Urzędu Celnego w Krakowie do Urzędu Celnego w Nowym Sączu. Działania te wynikają z konieczności odciążenia Urzędu Celnego w Krakowie, którego udział w zadaniach wykonywanych przez wszystkie urzędy podległe Izbie Celnej w Krakowie wynosi ok. 80%. Proponowane rozdzielenie zadań w zakresie ich właściwości miejscowej spowoduje bardziej równomierne obciążenie pracą wszystkich urzędów, tak w zakresie zadań celnych, jak i akcyzowych. Przyjęcie tego rozwiązania ograniczy tym samym problem w zagospodarowaniu kadr i nie będzie generowało dodatkowych kosztów związanych z przenoszeniem funkcjonariuszy i pracowników do innych miejscowości. Pozwoli to także na wykorzystanie w pełni infrastruktury obu urzędów celnych. Rozszerzenie zakresu terytorialnego Urzędu Celnego w Nowym Sączu kosztem Urzędu Celnego w Krakowie spowoduje przesunięcie około 10% odpraw celnych dotychczas dokonywanych w oddziałach krakowskich do Oddziałów w Andrychowie i Nowym Targu. Nastąpi też przesunięcie kilku dużych podatników akcyzowych z Krakowa do Nowego Targu. Spowoduje to tym samym szybszy dostęp podmiotów gospodarczych do organów celnych i podatkowych.

Pragnę jednocześnie zauważyć, że urząd celny nie jest jednostką do bezpośredniej obsługi osób prowadzących wymianę towarową z zagranicą. Właściwa obsługa podmiotów gospodarczych odbywa się w oddziałach celnych. Zatem przy przytaczanym wcześniej spadku ilości przyjmowanych przez oddziały celne zgłoszeń celnych zmniejsza się zapotrzebowanie na funkcjonowanie urzędu celnego jako organu nadrzędnego.

Pozostaję z szacunkiem

Z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW

PODSEKRETARZ STANU

Wiesław Czyżowicz


Oświadczenie