Oświadczenie


Minister Skarbu Państwa przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 68. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):

Warszawa, 01.09.2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem, złożonym przez Senatora Józefa Sztorca podczas 68 posiedzenia Senatu RP w dniu 12 sierpnia 2004 roku, przesłanego przy piśmie, znak: BPS/DSK-043-355/04 z dnia 19 sierpnia 2004 roku, będące nawiązaniem do wcześniejszych korespondencji w sprawie kryteriów powoływania członków rad nadzorczych ponownie uprzejmie wyjaśniam, że:

Zasady powoływania i wynagradzania reprezentantów Skarbu Państwa w Radach Nadzorczych spółek Skarbu państwa są uregulowane w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 - tekst jednolity ze zm.) oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 września 1997 r. w sprawie szkoleń i egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek, w których Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem, oraz wynagrodzeń członków rad nadzorczych tych spółek (Dz.U. nr 110 poz. 718 ze zm.). Maksymalna wysokość wynagrodzenia miesięcznego członka rady nadzorczej, to równowartość jednego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z odzysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. powyższe dotyczy także spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Takie kryteria jak:

- wymagany skład zawodowy (prawnik, ekonomista, specjalista w danej branży),

- posiadanie przez kandydata co najmniej dwuletniego stażu zawodowego na stanowiskach związanych z działalnością gospodarczą, finansami, prawem gospodarczym, zarządzaniem lub nadzorem właścicielskim - przy powołaniu do rady nadzorczej jednoosobowej spółki Skarbu Państwa lub spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa, a co najmniej pięcioletniego stażu zawodowego - przy powołaniu do rady nadzorczej spółki o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa,

- uczestnictwo w innych radach nadzorczych (ograniczenie wynikające z przepisów),

- miejsce zamieszkania kandydata i możliwość dojazdu do spółki

również są brane pod uwagę w przypadku powoływania członków Rady Nadzorczej w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych S.A.

Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi bazę osób, które spełniają formalne kryteria powołania na członków rad nadzorczych oraz tych, które zasiadają w radach nadzorczych.

Natomiast w przypadku spółek zależnych od Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A., tak jak w przypadku spółek zależnych od innych jednoosobowych spółek Skarbu Państwa są ograniczenia wynikające z ustawy tzw. "kominowej", kodeksu spółek handlowych, ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Zwracam uwagę, iż w spółkach zależnych od jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, reprezentantami w Radach Nadzorczych są przedstawiciele akcjonariuszy i to w kompetencji akcjonariuszy należy przyjęcie kryteriów, wybór i powołanie swoich przedstawicieli, oczywiście w przypadku nie podlegania ograniczeniom prawnym kandydatów.

Ponadto uprzejmie informuję Pana Marszałka, iż zgodnie z posiadanymi w Ministerstwie Skarbu Państwa dokumentami, m.in. dotyczącymi Grupy Kapitałowej spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., Spółka PSE Widełka nie figuruje w wykazie spółek wchodzących w skład tej Grupy.

Z wyrazami szacunku

MINISTER

Jacek Socha


Oświadczenie