Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 62. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 63), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, dnia 16 czerwca 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Józefa Sztorca złożone w dniu 20 maja 2004 r. na 62 posiedzeniu Senatu RP, uprzejmie informuję, że:

Ad. 1.

W ewidencji Ministerstwa Skarbu Państwa znajdują się obecnie 1632 spółki, w których Skarb Państwa posiada akcje bądź udziały, z tego w 582 spółkach Skarb Państwa posiada powyżej 50% akcji lub udziałów.

Ad. 2 i 4.

Zasady powoływania i wynagradzania reprezentantów Skarbu Państwa w Radach Nadzorczych spółek Skarbu Państwa są uregulowane w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 - tekst jednolity ze zm.) oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 września 1997 r. w sprawie szkoleń i egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek, w których Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem, oraz wynagrodzeń członków rad nadzorczych tych spółek (Dz.U. Nr 110 poz. 718 ze zm.). Maksymalna wysokość wynagrodzenia miesięcznego członka rady nadzorczej, to równowartość jednego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Za czwarty kwartał ubiegłego roku kwota ta wynosi 2.480,47 zł brutto.

Troska o interesy Skarbu Państwa jest fundamentalnym obowiązkiem Ministra Skarbu Państwa. W spółkach Skarbu Państwa obowiązek ten jest w decydującym zakresie realizowany przez przedstawicieli Skarbu Państwa w radach nadzorczych. Powołując kandydatów do składu rady nadzorczej uwzględnia się:

- wymagany skład zawodowy (prawnik, ekonomista, specjalista w danej branży),

- posiadanie przez kandydata co najmniej dwuletniego stażu zawodowego na stanowiskach związanych z działalnością gospodarczą, finansami, prawem gospodarczym, zarządzaniem lub nadzorem właścicielskim - przy powołaniu do rady nadzorczej jednoosobowej spółki Skarbu Państwa lub spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa, a co najmniej pięcioletniego stażu zawodowego - przy powołaniu do rady nadzorczej spółki o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa,

- uczestnictwo w innych radach nadzorczych (ograniczenie wynikające z przepisów),

- miejsce zamieszkania kandydata i możliwość dojazdu do spółki.

Ad.3.

Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi bazę osób, które spełniają formalne kryteria powołania na członków rad nadzorczych oraz tych, które zasiadają w radach nadzorczych. Każdy z kandydatów do powołania wypełnia szczególną ankietę członka rady nadzorczej, w której znajdują się dane o kwalifikacjach, uprawnieniach, doświadczeniach zawodowych w tym również o aktualnym zasiadaniu w radach nadzorczych spółek prawa handlowego. Dane te są wprowadzane do systemu komputerowego. Kandydaci składają również oświadczenie, iż pełnienie funkcji członka rady nadzorczej nie koliduje z przepisami prawa, a w szczególności z:

- art.: 18, 214 i 387 oraz art. 211 i 380 Kodeksu Spółek Handlowych,

- art. 13 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji,

- ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne,

- ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów,

- ustawą z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora,

- ustawą z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi

oraz o złożeniu rezygnacji w przypadkach, gdy zaistnieją przewidziane prawem okoliczności.

Ścisłe przestrzeganie powyższych procedur wyklucza sytuacje, aby można było ominąć przytoczone przepisy. Wszelkie ograniczenia przy powoływaniu w skład rad nadzorczych są przestrzegane, co skutecznie eliminuje przypadki zasiadania jednej osoby w wielu radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Z wyrazami szacunku

MINISTER

Jacek Socha


Oświadczenie