Oświadczenie


Minister Środowiska przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Sztorca, złożone na 62. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 63):

Warszawa, dnia 4 czerwca 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu

Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na pismo BPS/DSK-043-230-04 z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie oświadczenia pana senatora Józefa Sztorca, dotyczącego możliwości wprowadzenia myszołowa na listę gatunków zwierząt łownych, uprzejmie informuję.

Nie ulega wątpliwości, że w poszczególnych częściach kraju liczebność populacji myszołowa Buteo buteo jest różna. Do niedawna liczniej występował on w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w zachodniej części Mazur niż w innych regionach, a zwłaszcza na wschodzie Polski. Zagęszczenie par myszołowa na 100 m2 jest zróżnicowane. I tak na przykład w 2000 roku zespół obserwatorów odnotował mniejszą liczebność lokalną gatunku: ok. 35 par na 230 km2 krajobrazu rolniczego w okolicy Szamotuł w województwie wielkopolskim. Najwyższe zagęszczenie populacji lęgowej, przewyższające rekordowe, odnotowane na zachodzie kraju (prawie 87 par/100 km2), stwierdzono w lasach Strzeleckich w województwie lubelskim, gdzie na powierzchni leśnej ok. 80 m2 otoczonej żyznymi terenami rolniczymi występowało około 150 par.

Nie uważam za uzasadnione wpisanie myszołowa na listę zwierząt łownych. Ze względu na to, że gatunek ten nie jest pozyskiwany przez człowieka na potrzeby użytkowe, wpisanie go na przedmiotową listę wiązałoby się jedynie z jego zabijaniem, a często również z zbijaniem nielicznego ptaka przelotnego - myszołowa włochatego Buteo lagopus.

Zgodnie z art. 56 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. Nr 92, poz. 880), minister właściwy do spraw środowiska może zezwolić m.in. na odławianie lub zabijanie zwierząt objętych ochroną gatunkową oraz na inne czynności podlegające zakazom lub ograniczeniom w stosunku do gatunków objętych ochroną ścisłą, wynikającym z zapisu art. 52 ust. 1 tej ustawy.

Jeżeli otrzymam stosowny wniosek o zmniejszenie liczebności populacji myszołowa w określonym miejscu, poparty przykładami ewentualnych szkód, wyrządzanych przez ten gatunek w środowisku przyrodniczym, to rozważę celowość wydania takiego zezwolenia. Jednak z pewnością uwzględnię także pozytywną rolę tego gatunku w środowisku przyrodniczym.

Do tej pory Ministerstwo Środowiska nie otrzymało wniosku o zmniejszenie liczebności populacji myszołowa.

Z wyrazami szacunku

Z up. MINISTRA

PODSEKRETARZ STANU

Główny Konserwator Przyrody

prof. dr hab. Ewa Symonides


Oświadczenie