Informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 58. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 59), przekazał Minister Kultury:
Warszawa, dnia 1 kwietnia 2004 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Szanowny Panie Marszałku
W odpowiedzi na oświadczenie senatora Józefa Sztorca złożone podczas 58 posiedzenia Senatu RP w sprawie wsparcia starań Kopalni Soli "Wieliczka" Przedsiębiorstwo Państwowe w pozyskaniu środków z Unii Europejskiej proszę o przyjęcie poniższych informacji.
Mając na uwadze wagę sprawy i konieczność ochrony unikatowej w skali światowej Kopalni Soli Wieliczka Minister Kultury zwrócił się do Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o wydanie interpretacji zapisu "inne instytucje publiczne" w Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego dotyczącym określenia grupy beneficjentów w działaniu 1.4. "Rozwój kultury i turystyki" na korzyść przedsiębiorstw państwowych działających non profit i będących własnością Skarbu Państwa.
Ministerstwo Kultury podejmuje także starania w celu umożliwienia pozyskania środków na realizację projektu "Udostępnienie zabytkowych wyrobisk w Kopalni Soli Wieliczka" z innych funduszy europejskich. W tym celu Ministerstwo Kultury zaproponowało Ministerstwu Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej wpisanie "przedsiębiorstw państwowych zakładów budżetowych jednostek samorządu terytorialnego działających non profit" do grupy beneficjentów w priorytecie 3 Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego "Ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego". Propozycja taka została przesłana do MGPiPS. Niestety na dzień dzisiejszy nie możemy odpowiedzieć, na ile propozycja ta spotka się z akceptacją MGPiPS oraz przede wszystkim Sekretariatu EFTA w Brukseli.
Mam nadzieję, iż projekt będzie mógł być realizowany w ramach ZPORR lub MF EOG.
Wyrazy szacunku
Waldemar Dąbrowski