Informację w związku z oświadczeniem senatorów Józefa Sztorca
i Janusza Bargieła, złożonym na 57. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 58), przekazał Prokurator Krajowy:Warszawa, dnia 1.IV.2004 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku
W związku z treścią oświadczenia złożonego przez Panów Senatorów Józefa Sztorca i Janusza Bargieła podczas 57 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 4 marca br., pragnę uprzejmie poinformować, iż w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie poddano badaniu prawidłowość postępowania przygotowawczego w sprawie Ds. 296/04/S Prokuratury Rejonowej w Bochni, w szczególności w aspekcie stosowanych wobec Michaliny K. środków zapobiegawczych.
W toku śledztwa w tej sprawie w dniu 14 lutego przedstawiono jej zarzut popełnienia przestępstwa, przewidzianego w art. 173 § 1 i 3 k.k. polegającego na tym, że 13 lutego br. w Rzezawie, pełniąc obowiązki dróżnika na posterunku nr 7 PKP i będąc z tego tytułu zobowiązaną do zamykania zapór, uniemożliwiających wjazd pojazdów mechanicznych i wejście pieszych na strzeżony przejazd kolejowy, nie dopełniła tego obowiązku i po otrzymaniu informacji ze stacji PKP w Bochni o wyjeździe z tej stacji poc
iągu pośpiesznego nie zamknęła zapór, sprowadzając katastrofę w ruchu lądowym zagrażającą życiu i zdrowiu wielu osób i mieniu w znacznych rozmiarach, a w konsekwencji doprowadziła do zderzenia tegoż pociągu z samochodem osobowym marki "Fiat Stilo", kierowanym przez Janusza K., który poniósł śmierć w wyniku odniesionych obrażeń ciała.Tego samego dnia Michalina K. została przesłuchana w charakterze podejrzanej. Nie przyznając się do popełnienia zarzucanego jej czynu wyjaśniła, że nie dopuszcza sytuacji, by mogła nie zamknąć zapór.
Na wniosek prokuratora w dniu 15 lutego br. Sąd Rejonowy w Bochni (sygn. akt II Kp 44/04) zastosował wobec podejrzanej tymczasowe aresztowanie. Podstawą zarówno wniosku prokuratora, jak i decyzji sądu były przepisy 249 § 1 k.p.k. ora
z art. 258 § 2 k.p.k.Ten ostatni stwarza możliwość stosowania tymczasowego aresztowania ze względu na grożącą podejrzanemu surową karę pozbawienia wolności, zaś czyn zarzucany Michalinie K. zagrożony jest karą do 12 lat pozbawienia wolności.
W dniach od 18 do 23 lutego br. podjęto działania zmierzające do ustalenia i przesłuchania świadków zdarzenia celem weryfikacji wyjaśnień podejrzanej. Z zeznań świadków jednoznacznie wynikało, iż w czasie zderzenia pociągu z samochodem zapora nie była zamknięta.
Wobec zrealizowania niezbędnych czynności dowodowych, które pozwoliły na sprawdzenie wiarygodności twierdzeń podejrzanej, postanowieniem z dnia 23 lutego br. uchylono tymczasowe aresztowanie i zastosowano wobec Michaliny K. zakaz opuszczania kraju oraz zawieszenie w wykonywaniu czynności dróżnika. Na decyzję tę miała również wpływ postawa ojca Janusza K.
Rozpoznając zażalenie obrońcy podejrzanej na tę decyzję Sąd Rejonowy w Bochni w dniu 16 marca br. (sygn. akt Kp 69/04) utrzymał ją w mocy.
Efekty podjętych w trybie nadzoru służbowego działań nie potwierdziły słuszności zarzutu Panów Senatorów iż "nie zachowano wszelkiej staranności w tej sprawie, to jest sprawdzenia między innymi stanu trzeźwości pracowników obsługi ruchu".
Po zaistniałym zdarzeniu zbadano stan trzeźwości dyżurnych PKP w Bochni i Krakowie, maszynisty pociągu a także samej podejrzanej.
Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie pozostaje w nadzorze służbowym Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, co winno zapewnić jego dalszy prawidłowy przebieg.
Z wyrazami szacunku
ZASTĘPCA
PROKURATORA GENERALNEGO
Kazimierz Olejnik