Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 50. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 52), przekazał Minister Edukacji Narodowej i Sportu:

Warszawa, dnia 23.12.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Józefa Sztorca z dnia 4 grudnia 2003 r. w sprawie możliwości przyznania pomocy finansowej kontuzjowanemu sportowcowi, znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej, informuję co następuje.

Sportowcy wyczynowi, podobnie jak wszyscy obywatele RP, podlegają przepisom prawnym dotyczącym zabezpieczenia społecznego, na podstawie ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r., Nr 137, poz. 887 z późn. m.) oraz ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 1998 r., Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.).

Jednakże, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. 2001 r., Nr 81, poz. 889 z późn. zm.), zawodnikom przysługuje prawo do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków wynikłych na skutek uprawiania sportu. Powyższy obowiązek ubezpieczenia zawodnika spoczywa na klubie lub związku sportowym, którego zawodnik jest członkiem lub reprezentantem (art. 52 ustawy).

Kolejną regulacją sprzyjającą wybitnym sportowcom, również tym którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej spowodowanej np. kontuzją, jest przepis art. 28a ustawy o kulturze fizycznej. Na podstawie tego przepisu, po spełnieniu ustawowych przesłanek, możliwe jest ubieganie się o świadczenie pieniężne z budżetu państwa.

Ponadto uczestnicy igrzysk olimpijskich, znajdujący się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej, (a więc również sportowcy dotknięci kontuzjami) mogą ubiegać się o pomoc finansową z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Istotne znaczenie mają również przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 1998 r., Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.) Prezes Rady Ministrów w szczególnie uzasadnionych przypadkach może przyznać emeryturę lub rentę na warunkach i wysokości innej niż określone w ustawie (art. 82 ust. 1 ustawy). Świadczenie powyższe może zostać przyznane sportowcowi, który wykazał się wybitnymi osiągnięciami sportowymi na arenach międzynarodowych, niezdolnemu do pracy i pozbawionemu stałych dochodów lub znajdującemu się w trudnych warunkach materialnych.

Z poważaniem

wz. Ministra

Podsekretarz Stanu

Hanna Kuzińska


Oświadczenie