Oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Sztorca, złożone na 44. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 44):

Warszawa, 2003-08-22

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek
Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Pozwalam sobie przedłożyć na ręce Pana Marszałka odpowiedź na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Józefa Sztorca na 44 posiedzeniu Senatu RP w dniu 8 sierpnia br.

Aby móc odnieść się do problemów przedstawionych w oświadczeniu należy przede wszystkim przywołać pełną treść przepisów, które spowodowały reakcję rektorów uczelni medycznych będącą podstawą oświadczenia. Otóż zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595) uprawnienie do nadawania stopnia doktora lub doktora habilitowanego może otrzymać jednostka organizacyjna, która zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy odpowiednio co najmniej 8 lub 12 osób posiadających tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego, reprezentujących dziedzinę nauki lub sztuki, w zakresie której jednostka ma otrzymać uprawnienie, przy czym w przypadku uprawnienia do habilitowania co najmniej 6 spośród tych osób musi posiadać tytuł profesora. Uprawnienie do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego może obejmować tylko te dyscypliny naukowe lub artystyczne, które w danej jednostce organizacyjnej są reprezentowane przez minimum 5 osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy posiadających tytuł lub stopień doktora habilitowanego.

W przypadku uprawnienia do utworzenia i prowadzenia kierunku studiów medycznych niezbędne minimum kadrowe stanowi zatrudnienie w akademickiej jednostce organizacyjnej prowadzącej dany kierunek studiów 8 nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy stopień naukowy doktora habilitowanego, reprezentujących specjalności wchodzące w zakres o kierunku studiów, w tym co najmniej 5 reprezentujących specjalności, w których uzyskiwane są dyplomy na tym kierunku.

Przedstawiając powyższe pragnę poinformować, iż podzielam opinię Pana Senatora, zgodnie z którą dorobek naukowy, a nie kierunek ukończonych studiów jest wyznacznikiem dziedziny, z zakresu której dana osoba jest specjalistą. Jednakże należy zwrócić uwagę, że kolejne stopnie naukowe i tytuł naukowy uzyskuje się w efekcie długotrwałego procesu rozwoju naukowego i towarzyszącej mu pracy badawczej, wyrazem której jest właśnie dorobek naukowy. Tak więc najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy dziedzina, w której uzyskuje się stopnie i tytuły naukowe pozostaje w ścisłej korelacji z zakresem dorobku naukowego posiadających je osób. Dlatego właśnie przy ustalaniu minimów kadrowych, o których mowa na wstępie, sformułowano warunek posiadania kwalifikacji naukowych we właściwych dziedzinach i dyscyplinach naukowych. Oczywiście dopuszcza się sytuację, gdy osoba która uzyskała tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego w określonej dziedzinie i dyscyplinie naukowej, od tego czasu znacznie wzbogaciła swój dorobek badawczy w taki sposób, iż można ją uznać za specjalistę w innej dziedzinie lub dyscyplinie. Wówczas zarówno Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów - w przypadku uprawnień do nadawania stopni naukowych oraz Państwowa Komisja Akredytacyjna i Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu - w przypadku kierunku studiów - będą zaliczać tę osobę do grupy specjalistów w obydwu dziedzinach lub dyscyplinach naukowych.

Należy podkreślić, iż minimum kadrowe to jedynie podstawowa grupa osób bezwzględnie koniecznych do kształcenia studentów na danym kierunku lub kadr naukowych w określonej dziedzinie i dyscyplinie naukowej, której towarzyszyć powinni specjaliści reprezentujący inne, właściwe dla profilu kształcenia bądź rozwoju naukowego, dziedziny nauki.

Przestawiając powyższe chciałabym zapewnić, iż przy tworzeniu nowego prawa regulującego sferę szkolnictwa wyższego i ewentualnych zmianach ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, postulaty przedstawione w oświadczeniu Pana Senatora zostaną wnikliwie rozważone.

Łączę wyrazy szacunku

Krystyna Łybacka


Oświadczenie