Oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Józefa Sztorca, złożone na 42. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 40):

Warszawa, dn. czerwca 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na wystąpienie Senatora Józefa Sztorca Nr BPS/DSK-043-282/03 uprzejmie informuję, że ustawa z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U. Nr 45, poz. 391), zawiera delegację dla ministra właściwego do spraw zdrowia do określenia, w drodze rozporządzenia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw kultury fizycznej i sportu, po zasięgnięciu opinii Prezesa Funduszu i Naczelnej Rady Lekarskiej, sposobu dokonywania kwalifikacji do poszczególnych dyscyplin sportu, zakresu koniecznych badań lekarskich oraz ich częstotliwości w stosunku do dzieci i młodzieży do ukończenia 21 roku życia ubiegających się o przyznanie licencji na amatorskie uprawianie określonej dyscypliny sportu.

W chwili obecnej projekt rozporządzenia w celu wykonania powyższej delegacji znajduje się w ostatniej fazie prac legislacyjnych. Obowiązujące przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 listopada 2002 r. w sprawie zasad kwalifikacji do poszczególnych dyscyplin sportu, zakresu koniecznych badań lekarskich oraz ich częstotliwości w stosunku do dzieci i młodzieży do ukończenia 21 roku życia uprawiających sport amatorski (Dz.U. Nr 191, poz. 1603) z momentem wejścia w życie nowego rozporządzenia, przestaną obowiązywać.

Projekt rozporządzenia, w odniesieniu do podmiotów przeprowadzających badania lekarskie, zawiera rozwiązania analogiczne do rozwiązań przyjętych w obecnie obowiązującym rozporządzeniu. Proponuje się, aby badania lekarskie przeprowadzał lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej, a w przypadku braku takiego lekarza, lekarze posiadający certyfikat nadany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej. W okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, w przypadku braku lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny sportowej badania lekarskie i zaświadczenia będą przeprowadzać i wydawać również inni lekarze, którzy zawarli umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu medycyny sportowej. Wprowadzenie okresu przejściowego pozwoli na uzyskanie przez zainteresowanych lekarzy dodatkowych kwalifikacji umożliwiających im prowadzenie badań sportowców ubiegających się o przyznanie licencji na amatorskie uprawianie określonej dyscypliny sportu.

Rozwiązanie takie jest wynikiem szeregu konsultacji i uwag środowiska lekarzy medycyny sportowej, w szczególności Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej.

Przygotowanie i wiedza lekarzy medycyny sportowej (szkolenie, egzaminy, wiedza, praktyka) jest jedyną gwarancją prawidłowego przeprowadzania badań, dlatego też rozporządzenie dopuszcza jedynie lekarzy medycyny sportowej i lekarzy innych specjalności posiadających certyfikat do przeprowadzenia tych badań. Rozwiązanie to ma na celu zapewnienie efektywnej opieki lekarskiej nad polską młodzieżą poddaną intensywnemu treningowi sportowemu.

Z powodu braku w niektórych środowiskach lekarzy tej specjalności Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej zorganizowało system szkoleń w zakresie medycyny sportowej kończących się uzyskaniem certyfikatów - ABC Medycyny Sportowej, umożliwiających orzecznictwo sportowo lekarskie na poziomie podstawowym. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej od dwóch lat prowadzi działania umożliwiające dokształcanie lekarzy internistów, chirurgów, pediatrów, ortopedów i lekarzy rehabilitacji oraz rodzinnych dające im prawo orzekania sportowo-lekarskiego w miejscu pracy i zamieszkania.

Działania te wpłyną na poprawę dostępności dzieci i młodzieży do świadczeń zdrowotnych w zakresie medycyny sportowej, a jednocześnie zagwarantują prowadzenie tych usług na najwyższym poziomie.

Z wyrazami szacunku

w/z MINISTRA

PODSEKRETARZ STANU

Adam Giersz


Oświadczenie