Minister Infrastruktury przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 42. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 40):
Warszawa, 2003.07.15
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Se
Szanowny Panie Marszałku!
Odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora Józefa Sztorca w sprawie opłat za przejazd promem w miejscowości Borusowa, Otfinów i Siedliszowice uprzejmie informuję:
Szczegółowe zasady wprowadzania opłat za przeprawy promowe na drogach publicznych, zwanych dalej "opłatami", organy właściwe do ustalania stawek tych opłat i organy właściwe do ich pobierania określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad wprowadzania opłat za przeprawy promowe n
a drogach publicznych (Dz.U. Nr 54, poz. 651).W świetle tego rozporządzenia organem właściwym do wprowadzania opłat jest zarządca drogi, w ciągu której zlokalizowana jest przeprawa promowa.
Właścicielem przeprawy promowej jest właściciel drogi, co w świetle ustawy o drogach publicznych (art. 2a) oznacza, że drogi krajowe i promy na tych drogach stanowią własność Skarbu Państwa, drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne stanowią własność właściwego samorządu województwa, powiatu lub gminy.
Szczegóły związane z promami w miejscowościach będących w Pańskim zainteresowaniu przedstawiam jak niżej:
Przeprawa promowa w Otfinowie znajduje się w ciągu drogi powiatowej na odcinku Dąbrowa Tarnowska - Otfinów, dla której zarządcą i właścicielem jest zarząd powiatu tarnowskiego.
Przeprawa promowa w Siedliszowicach znajduje się w ciągu drogi powiatowej na odcinku Szczercowa - Żelichów, dla której zarządcą i właścicielem jest zarząd powiatu tarnowskiego.
Jednostką organizacyjną zarządcy powyższych dróg i promów jest Zarząd Dróg Powiatowych mający swoją siedzibę w Tarnowie.
Przeprawa promowa w Borusowej znajduje się w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 973 na odcinku Nowy Korczyn - Żabno. Zarządcą tej drogi jest zarząd województwa małopolskiego a jego jednostką organizacyjną jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie.
Zgodnie z zapisem art. 13 ust. 2 pkt 2 ustawy o drogach publicznych opłaty za przeprawy promowe mogą być pobierane, lecz nie jest to obowiązek obligatoryjny.
Jeśli zarządca, właściciel drogi a tym samym promu znajdującego się w jej ciągu posiada wystarczające fundusze w swoim budżecie i chce przeznaczyć je na promy, może pokryć wszystkie koszty i nie wprowadzać żadnych opłat za korzystanie z przepraw promowych.
Z wyrazami szacunku