Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Sztorca, złożonym na 39. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 38), przekazał Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, 06 czerwca 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Nawiązując do pisma Pana Marszałka z dnia 14 maja br. w sprawie oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Józefa Sztorca na 39. posiedzeniu Senatu w dniu 8 maja 2003 roku w sprawie wadliwego ustalenia terminu ferii zimowych, utrudniającego prawidłowe obsłużenie wszystkich wypoczywających w tym okresie, pragnę wyrazić zadowolenie, iż problemy rozwoju turystyki znajdują się w polu zainteresowania Senatu.

Uprzejmie informuję, iż podstawę prawną dla ustalenia terminów ferii zimowych stanowiło rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. Nr 46, poz. 432). Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 tego rozporządzenia:

"ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego, z zastrzeżeniem ust. 2; termin rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze danego województwa ogłasza kurator oświaty za zgodą wojewody i po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej rady oświatowej, jeżeli została powołana; termin ferii zimowych w danym roku szkolnym ogłasza kurator oświaty nie później niż do końca maja każdego roku poprzedzającego rok, w którym będą trwały ferie zimowe".

Niestety, w 2002 roku kilkunastu kuratorów wybrało ten sam termin ferii zimowych, co spowodowało liczne niedogodności, zarówno dla wypoczywających jak i dla świadczących usługi transportowe, turystyczne, rekreacyjne i sportowe.

Podzielam pogląd Pana Senatora Józefa Sztorca, iż zaistniała konieczność zróżnicowania terminów ferii zimowych w poszczególnych województwach z uwagi na możliwość zmniejszenia kosztów wypoczynku, poprawę bezpieczeństwa, a także stworzenie warunków do powstawania nowych miejsc pracy poprzez wydłużenie sezonu turystycznego, szczególnie w południowych województwach Polski.

Takie stanowisko prezentowały też organizacje samorządu turystycznego, jednakże poszczególne izby gospodarcze i stowarzyszenia, działające w sektorze turystyki, przygotowywały i wysyłały bezpośrednio do Ministra Edukacji Narodowej i Sportu różniące się od siebie propozycje w tej kwestii, co utrudniało MENiS zajęcie wobec nich stanowiska. Dopiero nawiązanie ścisłej współpracy Rady Konsultacyjnej Izb Turystyki i Polskiej Izby Turystyki zaowocowało przygotowaniem wspólnej propozycji systemu organizacji ferii zimowych.

Materiał, zawierający wspólną koncepcję organizacji ferii zimowych w Polsce, zaakceptowaną także przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, niezwłocznie przekazany został przeze mnie na ręce Pani Minister Krystyny Łybackiej z gorącym poparciem oraz z uprzejmą prośbą o podjęcie działań, umożliwiających wprowadzenie tego systemu już w 2004 roku.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, podzielając stanowisko, iż komasowanie wyjazdów dzieci i młodzieży w jednym terminie jest niekorzystne zarówno z punktu widzenia ich bezpieczeństwa jak i możliwości należytego wypoczynku za niezbyt wygórowane ceny, przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego w ten sposób, aby o terminach ferii zimowych decydował minister właściwy do spraw oświaty, po zasięgnięciu w tej sprawie opinii właściwego wojewody i kuratora oświaty.

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w tej sprawie jest już po uzgodnieniach międzyresortowych. Proponowany nowy zapis, dotyczący ferii zimowych brzmi następująco:

"ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego, z zastrzeżeniem ust. 2; terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na terenie poszczególnych województw ustala - po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty - minister właściwy do spraw oświaty i wychowania i ogłasza je nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego rok, w którym będą trwały ferie zimowe".

MENiS przewiduje w każdym roku szkolnym cztery dwutygodniowe okresy ferii zimowych. Poszczególne województwa rotacyjnie miałyby zimową przerwę w nauce w kolejnych terminach.

Zima 2004:

1) w I terminie, 19-31 stycznia, województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, opolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie (razem to około 2,3 mln uczniów),

2) w II terminie, 2-14 lutego, województwa: dolnośląskie, łódzkie, mazowieckie, zachodniopomorskie (razem to około 2,2 mln uczniów),

3) w III terminie, 16-28 lutego, województwa: lubelskie, podkarpackie, pomorskie, śląskie, warmińsko-mazurskie (razem to około 2,4 mln uczniów),

4) ferie dla województwa podlaskiego (243 tys. uczniów) zawsze w tym samym terminie 26 stycznia - 7 lutego 2004 r.

Zima 2005: grupa pierwsza województw w II terminie, grupa druga w III terminie, grupa trzecia w I terminie.

Zima 2006: grupa pierwsza w III terminie, Grupa druga w I terminie, grupa trzecia w II terminie.

Ostateczny rozkład terminów ferii zimowych w poszczególnych województwach zostanie ogłoszony przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w czerwcu 2003 roku.

Z poważaniem

Jerzy Hausner


Oświadczenie